Architektura / občanské stavby

Modulární prodejna potravin v Chile

Propojením 5ti kontejnerů se podařilo vytvořit estetickou prodejnu venkovského charakteru, kde je možné zakoupit zemědělské produkty. Skládá se z prodejní haly, kancelářských a manipulačních prostor a chladících komor.

James & Mau , 10. 7. 2012

Obchod se nachází vedle podniku na zpracování masných výrobků chilské společnosti Coexca S.A. Záměrem projektu bylo vytvořit jakousi výstavní síň pro farmářské lahůdky. Výklad, jako otevřené oko, poutá pozornost směrem k hlavní silnici, k veřejnosti.

Podlahy a stropy jsou ze dřeva. Nad nosnou konstrukcí je přesah, který omezuje množství světla procházejícího okny. V exteriéru zároveň vytváří zastřešení teras kolem budovy. Omezení světla a tepla je důležité pro ochranu produktů, které se v obchodě prodávají. Také fasáda ze dřeva vytváří z exteriérové strany vzduchovou mezeru, která chrání před slunečními paprsky.

Tak jako ve všech projektech ateliéru Infiniski se architektura i zde přizpůsobuje podmínkám okolního prostředí a snaží se o dosažení maximálního ekologického účinku.

Konstrukční systém funguje formou semi-prefabrikované stavební konstrukce. Bylo použito 5 recyklovaných kontejnerů, které slouží jako nosná konstrukce budovy. Stavba působí více industriálně a moduly dovolují efektivní recyklaci materiálů – což také snižuje náklady, čas a znečišťování životního prostředí a to vše navíc s výsledkem o vysoké kvalitě po stránce architektury a designu.

Recyklované materiály

Vedle recyklovaných kontejnerů byla v projektu navržena jako izolace celulóza – ta se v realitě aplikuje v podobě recyklovaných novin, které izolují stěny interiéru. Dále jsou zde sádrokartonové vnitřní stěny, kde byly použity recyklované pozinkované plechy.

V návrhu se uvažovalo i o použití přírodního korku jako tepelné izolace, který by snížil ekologickou náročnost.

Opětovně byly použity kontejnerové dveře pro hlavní vstup. Jako výplň oken je použito dvojsklo s vzduchovou komorou pro vyšší tepelnou izolaci. Podlahy jsou z překližky, leštěné ekologickým lakem.

 

  • Ateliér: James & Mau
  • Země: Chile
  • Město: Talca
  • Realizace: 2010
  • Zastavěná plocha: 150.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři