Architektura / veřejný prostor a urbanismus

MS architekti bodovali v Helsinkách i v Plzni

Návrh pražského ateliéru MS architekti se stal jedním z oceněných projektů v mezinárodní ideové soutěži na revitalizaci Jižního přístavu finského hlavního města.

EARCH.CZ , 25. 6. 2012

Z celkem 201 soutěžních návrhů porota vybrala 23 do užšího výběru. Z nich pak čtyři ocenila sdílenou 2. cenou a další tři - mezi nimi i práci ateliéru MS architekti - vybrala k zakoupení pořadatelem (tím bylo město Helsinky) k dalšímu rozpracování a využití.

Jižní přístav těsně souvisí s historickým centrem finské metropole. Jde o rozsáhlé území s řadou funkcí (včetně přístavu, parku či tržiště), které je považováno za vizitku Helsinek a klíčový prvek jeho identity. Zájem o soutěž byl proto enormní, o čemž svědčí nejen vysoký počet přihlášených projektů, ale i účast renomovaných architektonických „značek“ jako Maxwan Architects + Urbanists, LOIDL či Allies and Morrison.

Na projektu Satamakoti (Můj domov v přístavu) porota ocenila „silnou a moderní architekturu celkově realistické koncepce“, smysl autorů pro kulturní a historický kontext lokality v rámci města a v neposlední řadě také přátelský přístup projektu ateliéru MS architekti k chodcům a cyklistům.

Ateliér MS architekti tak v krátké době zaznamenal hned dva úspěchy ve významných architektonicko-urbanistických kláních. V nedávné soutěži na ideové řešení rozvoje centra Plzně byl sice jeho návrh z technických důvodů posuzován mimo soutěž, ale přesto získal zvláštní cenu. „Každá soutěž je tak trochu skokem do neznáma - ani z kvalitního zadání není jasné, co bude akcentovat porota, samozřejmě také nikdy nevíte, s kým budete měřit své síly. Nás ateliér nicméně v ideových soutěžích tohoto typu vždy velmi akcentuje problematiku veřejného prostoru. Jinak řečeno: máme za to, že prostor mezi projektovanými budovami je stejně důležitý jako budovy samotné. Soutěže v Helsinkách a Plzni nám oprávněnost tohoto přístupu potvrdily nejen získanými cenami, ale i tím, že v obou případech jsme zvítězili při veřejném hlasování, které proběhlo na výstavních prezentacích projektů,“ říká architekt Michal Šourek, hlava ateliéru MS architekti.  

Ateliér na českém trhu působí už dvě desítky let. Má za sebou řadu realizací jak komerčních, tak rezidenčních projektů pro privátní i veřejnoprávní klienty, k nimž mj. patří výrobní haly pro společnost Linde, pražská administrativní budova Agora Flora či revitalizace panelových domů na pražském Žižkově. V současnosti jsou nejvýznamnější zakázkou ateliéru práce na rezidenčním komplexu Zåhrada v Lysé nad Labem. MS architekti jsou autory celkové koncepce tohoto projektu a budou projektovat i několik budov nové čtvrti, kterou bude představovat 13 bytových domů a dům služeb.

Stavební fórum 21. 6. 2012

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři