Architektura / bytové domy

Nová čtvrť s více než 3000 byty a parkem vznikne v Plzni na místě bývalých kasáren

V Plzni na Slovanech vyroste nová městská čtvrť evropského formátu s více než 3000 bytů, centrálním parkem i obchody a kancelářskými prostory. Foto: APB PLzeň a.s.

Nové byty, kanceláře, obchody, park i školka vyrostou v Plzni na Slovanech v třicetihektarovém území areálu bývalých kasáren, které jsou od roku 1992 opuštěné.

EARCH.CZ / Město Plzeň , 17. 5. 2024

Město Plzeň jednalo s investorem, kterým je APB Plzeň a. s., o možnostech využití chátrajícího brownfieldu pro vznik moderní městské čtvrti. Do lokality půjde z jeho strany v nejbližších letech kolem 15 miliard korun. První domy vedoucí k oživení třicetihektarové zóny se začnou stavět do dvou let. Celá čtvrť by měla být hotová do 15 let a sloužit by měla pro zhruba 10 tisíc lidí.

„Podobně velký projekt v Plzni nikdy nebyl realizován, nejen proto mu přikládáme mimořádnou váhu. Oslovili jsme renomované architekty a projektanty, kteří splnili naše požadavky. Pro mě osobně, investora a občana Slovan, se jedná o srdeční záležitost. Díky spolupráci s městem máme jedinečnou šanci vytvořit moderní čtvrť evropského formátu s třetinovým podílem zeleně a úplnou občanskou vybaveností,“ říká investor Petr Březina, místopředseda představenstva APB – PLZEŇ a.s.

Foto: V horizontu 10 let vznikne na největším plzeňském brownfieldu na 3230 bytů.

„Udělali jsme významný krok k revitalizaci největšího brownfieldu v Plzni. Jsme první koalice, která našla vůli jednat se soukromým vlastníkem, jenž by bez města celé území budoucí výstavbě otevřel jen těžko. Řešíme výstavbu bytů, školky a věřím, že se nám zde po desítkách let podaří vybudovat i základní školu,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Nová čtvrť, v níž vznikne 3230 bytů, by se měla budovat postupně zhruba 10 let. Hrubá podlažní plocha nových budov v areálu bude 400 tisíc metrů čtverečních, rozloha centrálního parku dva hektary, součástí bude také parkovací dům typu P + R. Počet nových pracovních míst v administrativních budovách a službách by měl být pro zhruba 2300 zaměstnanců.

Foto: Třetinu podílu nové městské čtvrti bude tvořit zeleň.

„Namísto neprůchozího oploceného areálu bude nová čtvrť sloužit naopak jako svorník a nové ohnisko celých Slovan. Čtvrť Kasárna Slovany bude stavěna podle nejaktuálnějších urbanistických trendů tak, aby vytvořila zdravé životní prostředí s vyváženým klimatem i město krátkých vzdáleností, které poskytne obyvatelům klíčové služby, vybavenost i možnost zaměstnání,“ přiblížil hlavní architekt projektu Pavel Joba ze studia M1 s.r.o. Klíčovým veřejným prostorem se stane centrální rekreační park o ploše 20 tisíc m². „Všechny ulice budou osázeny oboustrannými alejemi s pestrou druhovou škálou stromů, tvořící soustavu tzv. modrozelené infrastruktury. Ve středu území vnikne soustava veřejných prostorů – parkové obytné náměstí propojené se školou i městské náměstí s točnou MHD obklopené naopak administrativními budovami a obchodem. Uvnitř zástavby i na střechách domů bude dbáno na uplatnění vegetace a hospodaření s dešťovou vodou tak, aby se eliminovalo letní přehřívání postihující kvůli klimatickým změnám centra ‚kamenných‘ měst. V rozumné míře budou na střechách budov rozmístěny fotovoltaické panely. Vytápění velké části rezidenčních domů bude řešeno pomocí geotermálních vrtů tak, aby nově koncipovaná čtvrť nebyla energeticky závislá na plynu ani centrální výrobě elektřiny,“ řekl Pavel Joba.

Foto: Ještě letos bude zahájena stavba infrastruktury.

Obytná výstavba v nové čtvrti by měla podle investora nabídnout různé úrovně standardu, od městských dostupných bytů přes střední úroveň bytového standardu až po rodinné bydlení ve viladomech a takzvaných townhousech. Přes rozdílnost standardu bude všechny sektory spojovat kvalita životního prostředí a soulad staveb s vegetací.

Podle technického náměstka primátora Pavla Bosáka jednou z priorit pro město bylo nastavení developerských kontribucí. „Počítáme s předkupním právem na pozemky pro městské byty, s odkupem pozemků pro mateřskou školu za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a s úplným podílem investora na vybudování nulté etapy vodárenského souboru Ostrá Hůrka, kde je cena investice odhadována na zhruba 200 milionů korun,“ uvedl Pavel Bosák.

„Pro město Plzeň se jedná o zásadní projekt z pohledu budoucí bytové výstavby. Předpokládáme, že získáme předkupní právo na pozemky o výměře více než pět hektarů.  Podle stávajících hrubých odhadů by na nich krom školských zařízení mohlo vzniknout až sedm set nových městských bytů v moderním zeleném stylu, a to v bezprostřední blízkosti dvouhektarového parku,“ uvedla radní pro bytovou oblast a dostupné a sociální bydlení Světlana Budková.

Ještě letos bude hotova projektová dokumentace k výstavbě a také zahájena stavba infrastruktury. Nová čtvrť bude zapojena do systému městské dopravy, ale i na uliční síť s automobilovou a cyklistickou dopravou.

  • autor: EARCH.CZ / Město Plzeň *
  • publikováno: * 17. 5. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři