Architektura / bytové domy

Odvážná hra developera. Dočká se Centrum Nového Žižkova Evy Jiřičné realizace?

Z vlastní soutěže pražského developera Central Group na rezidenční komplex Centrum Nového Žižkova vzešel vítězně projekt studia AI Design české architektky Evy Jiřičné. Projekt vznikal ve spolupráci se světovým inženýrským gigantem Arup. Společným úsilím porazili více jak 98 ateliérů z 30 zemí světa. Projekt by měl nahradit bývalou centrálu Telecomu ze 70. let.

Petr Láska , 2. 8. 2019

Parcela mezi Olšanským hřbitovem a ulicemi Jana Želivského a Olšanská čítá téměř 40 tisíc metrů čtverečních. V současnosti na ní stojí komplex telekomunikačních a administrativních budov, který mezi lety 1972-1979 zrealizovali architekti František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný, František Štráchal a Vladimír Oulík. Především kvůli nevyhovujícím zdravotním podmínkám budovy v důsledku nadlimitního množství azbestu je stavba těžko rekonstruovatelná a území čeká na další využití. K možnostem přestavby pro současné potřeby nepřispívá ani samotná normalizační typologie administrativní budovy. Určitým překvapením je, že připravovaná demolice brutalistní věže komplexu nevzbudila výraznější emoce jak u odborné, tak i laické veřejnosti. 

Samotný proces soutěže, častěji nazývaný jako workshop společnosti Central Group Centrum nového Žižkova, nebyl připraven ve spolupráci s Českou komorou architektů, nýbrž studiem MOBA, jež se dlouhodobě zabývá organizací architektonických soutěží. Vzhledem k tomu, že jde o soukromou investici, je však tento postup developera, který si nechá vypracovat zadání soutěže či workshopu na míru zcela legitimní – profesionální vypracování podmínek soutěže navíc může jen přispět ke kultivaci architektonického prostředí. 

Foto: eArch

Do druhé části dvoukolové soutěže bylo vybráno 30 účastníků. Mezi nejznámější týmy bezesporu patří studio Richarda Meiera ve spolupráci s českým studiem Cuboid (na Pankrácké pláni v minulosti realizovali jednu z nejvyšší českých budov), Sou Fujimoto Architects či právě vítězné studio Evy Jiřičné. U architektonických soutěží je podstatnou okolností složení poroty. V tomto případě to byli uznávaní architekti Zdeněk Fránek, Josef Pleskot, autor Metropolitního plánu Roman Koucký a šéf Central Groupu Dušan Kunovský. 

Ambicí workshopu bylo navrhnout nové centrum pražského Žižkova, přesněji vytvoření rezidenčního areálu s 1200–1300 byty obsahujícího komerční prostory v parteru a zřízení třech tříd mateřské školy. Eva Jiřičná území rozdělila do dvou částí. Městský blok s trojicí věží orientovaný na západ má obsahovat zejména cenově dostupné bydlení. Oproti tomu na západní části parcely mají vyrůst tři stometrové věže s exkluzivními byty. Právě tyto tři věže jsou symbolem celého projektu a budí největší rozruch. Rétorika developera se opírá o vhodnost výškové zástavby, potvrzené architektonickou soutěží. Samotné téma městotvornosti takového prostředí je ovšem sporné. Vítězný návrh nabízí největší množství zelených ploch a zároveň argumentuje, že městské prostředí bude vytvářet nespočet kaváren, obchodů, vodních prvků a dalších atrakcí. Na druhé straně řada soutěžních projektů vytváří klasické městské prostředí bez lesku a exkluzivity moderních skleněných velkoměst. 

Foto: eArch

Nejvýše oceněný projekt studia AI design počítá s výškovou regulací 100 metrů – limitem, se kterým počítá připravovaný Metropolitní plán Prahy. Nicméně okolní budovy postavené stejným developerem již dosahují podobných výšek. Central Group si tak de facto vytvořil vlastní kontext a výhodné podmínky pro svůj další projekt. 

Technické řešení projektu z pera londýnské kanceláře Arup umožňuje výšku až 130 metrů, což je řešení které developer vidí jako smysluplné východisko v kontextu přibývajícího obyvatelstva v hlavním městě a potřeby zahušťování bližších center, díky čemuž není nutné rozšiřovat zástavbu do okrajových částí. Válcovou formu věží pak obhajují potřeby oslunění jednotlivých bytů, předsazené balkony hrají roli při technickém řešení větrného namáhání konstrukce. V plánu je i ekologické využívání dešťové vody a energetická úspornost celého komplexu. 

Jako odvážnou hru developera lze označit fakt, že na daném území nelze v současnosti stavět byty a návrh pro svou realizaci potřebuje v první řadě změnu územního plánu. Projekt stojí na samotném počátku vyjednávání s politickou reprezentací. Zřejmou výhodou developera je, že vítězný návrh Evy Jiřičné vybrala odborná porota elitních českých architektů včetně autora Metropolitního plánu - dokumentu který by od roku 2023 měl do Prahy přinést nová stavební pravidla a regulativy.

Foto: eArch

Klíčová slova:

Eva Jiřičná Central Group

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři