Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Ostrov Santos v Sušici je parkem roku 2014

Lesopark na říčním ostrově v Sušici uspěl v soutěži Park roku, která každoročně hodnotí počiny v oblasti zahradní a krajinářské architektury. Revitalizace ostrova, jejímž cílem bylo obnovit prvorepublikovou tradici oblíbeného místa, se uskutečnila díky podpoře Nadace Proměny. Odborná porota přisoudila Santosu v soutěži první místo.

Nadace Proměny Karla Komárka , 21. 10. 2014

Proměnu ostrova realizovala Sušice v letech 2009–2013, nadace ji v rámci svého programu Parky podpořila grantem ve výši 25 mil. Kč. Do roku 2016 může město od nadace získat ještě další finance určené na údržbu parku.

„Tak jako v jiných projektech, které s nadací podporujeme, jsme i v Sušici od začátku zapojovali místní veřejnost. Jsem přesvědčená, že v kombinaci s architektonickou soutěží, z níž vzešla nová podoba ostrova, jsme tak projektu vytvořili kvalitní základy,“ vysvětluje ředitelka Nadace Proměny Jitka Přerovská a doplňuje: „Santos už letos v květnu získal Cenu veřejnosti v rámci soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2013. Velkým oceněním práce všech, kdo se na jeho proměně podíleli, je právě zájem lidí. Na ostrov jich teď chodí mnohem víc.“

Autorem architektonického řešení Santosu je tým z atelieru Florart doc. Ing. Pavla Šimka. Revitalizace citlivě vyřešila zejména vegetační úpravy a zachovala parku jedinečný přírodní ráz. Kompletní obnovou pak prošlo zázemí pro návštěvníky v srdci ostrova, které symbolicky odkazuje na loď na řece. Atmosféru místa dotvářejí dřevěné objekty sochaře Václava Fialy.

„Je velkým uměním vstoupit do míst, která mají tradici, mají svého „genia loci“, vstoupit a nenadělat škody. Dokázat se přizpůsobit, najít podstatné, a to doplnit o moderní, co čas za určitou dobu přinesl. Odkazem na stavby, které byly v parcích kdysi stavěny, jsou na Santosu zahradní restaurace s kuželníkem a Fialovy kultivované dřevěné objekty. Tento park je balzámem na duši člověka doby nanotechnologií,“ komentuje zdařilou revitalizaci člen odborné poroty soutěže Park roku a krajinářský architekt Petr Mičola.

Soutěž Park roku pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Jejím cílem je zvyšovat kvalitu ploch veřejné zeleně. Porota posuzuje celkovou kompozici prostoru, kvalitu provedené práce, použití rostlin i úroveň trvalé péče. Nadace koncem letošního roku vyhlašuje v programu Parky novou grantovou výzvu.

Další podrobnosti na stránkách www.nadace-promeny.cz.

  • Autoři: Pavel Šimek
  • Ateliér: Florart
  • Země: Česká republika
  • Město: Sušice
  • Suma: 28 000 000.00
  • Realizace: 2013
  • Dřevěné objekty: sochař Václav Fiala

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři