Architektura / rodinné domy

Pasivní rodinný dům ze dřeva a betonu shlíží z prudkého svahu na severu Švýcarska

Majitele pozemku ve švýcarském městečku Bottenwill zaujal architekt Juri Troy už před deseti lety, kdy představil svůj projekt prvního uhlíkově neutrálního domu v Rakousku. Když pak investor začal uvažovat o vlastním rodinném domě ve švýcarském městečku Bottenwill, neváhal a oslovil právě Troye. Zadání bylo jasné: navrhnout do strmého svahu dům v pasivním standardu, který celé rodině nabídne příjemné místo k bydlení a zároveň bude ohleduplný k životnímu prostředí.

EARCH.CZ , 16. 12. 2020

Strmý svah jako omezení i výhoda zároveň

Výslednou podobu rodinného domu určovalo od samotného počátku hned několik faktorů. V prvé řadě bylo potřeba dům dobře osadit do strmého svahu a splnit místní regulativy, které jasně specifikovaly přípustný objem i tvar domu. Všechny tyto vstupní požadavky přetvořil architekt do návrhu hmotově jednoduchého domu se symetrickou sedlovou střechou, který současně maximálně využívá své polohy vysoko ve svahu a umožňuje svým obyvatelům nerušené výhledy do údolí severošvýcarského kantonu Aargau.

 

Haus 3B

 

Zabalen do dřeva

Jednoduchost hmoty domu podtrhuje celistvá dřevěná obálka. Fasádní plášť tvoří obklad z jedle, střechu pak zvolil architekt z cedrového šindele. Cedrovou střechu charakterizuje dlouhá životnost a rovněž šedá patina, kterou střecha získala již po několika měsících užívání domu. Střešní krytina tak svou barevností koresponduje s okolní zástavbou, ve které se šedá barva střech často objevuje. Směrem do ulice tvoří formální podnož domu předsazená garáž s hlavním vstupem, které propojuje s obytnou částí domu dlouhé podzemní schodiště skryté ve svahu nad garáží.

 

Dům 3B, Bottenwill - juri troy architects © Jürg Zimmermann

 

Na zahradu odkudkoli

Osazení domu ve svahu umožnilo architektovi uspořádat dispozici tak, aby byl ze všech úrovní interiéru umožněn přímý vstup na zahradu. V prvním patře se nacházejí dětské pokoje, ve druhém pak velký obývací pokoj s výhledy na všechny strany. Přáním majitele, který od počátku řešil optimální využití denního světla, byla možnost prosvětlení interiéru ze všech stran domu včetně střechy.

 

Haus 3B

 

Jednoduchou hmotu domu, kterou charakterizuje celistvá obálka s nepravidelnou kompozicí oken, architekt v místě obývacího pokoje prolomil tak, aby vznikla plocha pro navazující prostornou terasu s venkovní kuchyní. Obytný prostor se tak v letních měsících prakticky zdvojnásobí a exteriér se propojí s interiérem. Horní patro, zasvěcené dospělým, skrývá velkou ložnici, koupelnu se saunou, místnost pro hosty a pracovnu. Dostatečné prosvětlení podkrovních prostor včetně přístupu čerstvého vzduchu zajišťují střešní okna Velux orientovaná na sever.

 

Dům 3B, Bottenwill - juri troy architects © Jürg Zimmermann

 

Dřevo a beton

Vedle dřeva, které se hojně uplatňuje v exteriéru i interiéru, je u domu významně zastoupen i pohledový beton. Také betonové plochy však odrážejí dřevěnou strukturu díky použitému bednění z borovicové překližky. Pohledový beton dominuje v podlažích, jež jsou osazena přímo na terénu – počínaje garáží s navazujícím schodišťovým prostorem a konče obývacím pokojem s jídelnou, kde pokrývá beton stěny i strop. Hřejivý akcent k chladným betonovým plochám tvoří dřevěné podlahy a obklady z bílé jedle. Právě jedlové dřevo se dominantně uplatňuje v podkroví, kde ho architekt použil na podlahy, obklady stěn a stropu i nábytek.

 

Haus 3B

 

Pasivní standard

Konstrukce i provoz rodinného domu splňují švýcarský standard Minergie-P, který určuje kritéria pro pasivní domy. Nutnou podmínkou je použití vysoce kvalitních konstrukcí a izolací a rovněž vytvoření neprůvzdušného pláště budovy. Dům je napájen geotermálním tepelným čerpadlem a systémem větrání se zpětným získáváním tepla, čímž dochází ke značné úspoře zdrojů.

 

Dům 3B, Bottenwill - juri troy architects © Jürg Zimmermann

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři