Architektura / občanské stavby

Periskop pro všechny

Věž Periskop je obří dřevěnou strukturou sloužící jako rozhledna. Díky velkému zrcadlu umožňuje výhled na krajinu a jezero opravdu všem, bez ohledu na hendikep či věk. Kdo však může, tomu nic nebrání v tom se do krajiny zadívat i z vrcholku věže.

EARCH.CZ , 21. 7. 2017

Stavba je vyrobena výhradně ze dřeva. Budova se skládá z vnitřního jádra z křížem vrstveného masivního dřevacross-laminátového dřeva (CLT) a vnějšího dřevěného rámu, který slouží jako nosná konstrukce stavby. Vnitřní jádro z CLT je určeno pro extra velký periskop. Kolem něho se pak vinou schodiště. Z těch se nabízí výhled do okolí z různých výškových úrovní, vždy tam, kde je vnější plášť rafinovaně přerušen.

Věž se skládá z tří prefabrikovaných prvků a střechy. Fasáda a schody jsou z modřínu. Detaily a bezpečnostní síť zase z ocele. Cílem bylo vytvořit dřevěnou konstrukci, která by byla zároveň jednoduchá i patřičně kvalitní a která by odrážela přírodní kvality svého okolí a posilovala místní komunitu.

Periscope Tower se nachází na břehu uměle vytvořeného jezera, postaveného na vrcholu kopce v blízkosti centra města Seinäjoki. Jezero Kyrösjärvi – tak se nazývá – bylo vytvořeno jako protipovodňové opatření, podílí se na výrobě elektřiny a stalo se atraktivním místem pro výstavbu nových rezidenčních čtvrtí. V okolí už byly vystavěny byty pro téměř 2 000 osob. Věž Periskop je však součástí většího projektu, zabývajícím se krajinným designem okolo jezera. Autorem projektu jsou také architekti z OOPEAA.

Periskop představuje první z mnoha dalších realizací, které lokalitu teprve čekají. Klade si za cíl oživit přehradu a přeměnit ji na rekreační oblast pro nové obyvatele rezidenční čtvrti – a koneckonců i pro celý region.

Podnět k realizaci věže přišel od města a postavili ji studenti SEDU, místní odborné školy stavební. Vystavěna byla pro každoroční finský bytový veletrh, který se v roce 2016 v Seinäjoki konal. A zatímco veletrh dávno skončil, věž zde zůstala a stala se oblíbeným turistickým cílem.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři