Architektura /

Před 5 lety byl slavnostně otevřen nejvyšší silniční most světa

Millau (Francie)/Praha - Před pěti lety, 14. prosince 2004, francouzský prezident Jacques Chirac slavnostně otevřel u jihofrancouzského Millau nejvyšší silniční most na světě. Jeho vozovka je široká 32 metrů, vede ve výši až 270 metrů nad zemí a nejvyšší ze sedmi pylonů dosahuje výšky 343 metry, takže překonal Eiffelovu věž o 23 metry a stal se nejvyšší stavbou ve Francii.

Česká tisková kancelář , 14. 12. 2009

Elegantní stavba se klene přes údolí řeky Tarn, spojuje úseky dálnice mezi Clermont-Ferrandem a Béziers a podstatně zkracuje spojení mezi severem Francie a Středomořím a Španělskem. Díky ní odpadly zácpy, které se v létě pravidelně u Millau tvořily a byly postrachem všech řidičů.

Technický zázrak dlouhý 2460 metrů je dílem britského architekta Normana Fostera a postaven byl za rekordně krátkou dobu tří let. Jeho stavbě ovšem předcházelo patnáct let studií. Most postavila a plně financovala francouzská firma Eiffage, která má na jeho využívání koncesi do roku 2080. Jeho výstavba přišla na 394 milionů eur, tedy více než jedenáct miliard korun.

Foto: eArch

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři