Architektura / interiér

Radegastovna od Luky Križka - další čestné uznání v letošní Grand Prix architektů

Dnes můžete naším prostřednictvím navšívit další stavbu oceněnou v letošním ročníku Grand Prix architektů čestným uznáním, a sice originální interiér pivnice Atlantic.

Luka Križek , 29. 5. 2014

Grafická koncepce celého interiéru je určujícím prvkem celého řetězce značkových restaurací Plzeňského Prazdroje. Interiér v moderním pojetí oslavuje mýtus slovanského boha Radegasta v jeho hojnosti a barevnosti. Interiér odráží řemeslnou upřímnost a bohatou symboliku s odkazem na klasické české pohostinství transformované do současného architektonického konceptu. Použili jsme tradiční materiály a staré technologie k dosažení moderního prostředí s útulností starých hospod. I přes snahu Plzeňského Prazdroje o konservativní řešení, je interiér postaven na několika originálních prvcích, které určují a vymezují prostor oproti konkurenčním řetězcům.

Interiér je založen na grafickém řešení. Těží z modré barvy a geometrických ornamentů použitých na stropě a stěnách, který je inspirován českým porcelánem („Cibulákem“), jídelním servisem, který je tradičně spojován s českou kulturou stolování. Modrá barva tohoto porcelánu je kombinována se světle šedými odstíny dubových nástěnných panelů. Velké plochy obkladu jsou členěny odstupňovanými dubovými hranolky a nepravidelně orientované diagonály poskytují moderní a grafický dojem, ačkoliv původní myšlenka vychází z historického odkazu.

Volně stojící nábytek je vyroben z dubového dřeva v teplé medové barvě. Dalším určujícím prvkem interiéru jsou klasické Ton židle, které se použitím dvou odstínů dřeva posouvají k současnému designu. Portály, zábradlí a madla jsou vyrobena z černé oceli zvýrazněné kombinací s mědí. Seznam široké škály použitých materiálů a barev končí oranžově zbarvenou kůží použitou na všech čalounech.

Posledním prvkem interiéru, který zachytí naše pohledy, jsou svítidla Arbo od českého výrobce svítidel HALLA, která byla navržena přímo IO Studiem. Základním materiálem svítidel jsou dubové hranoly nesoucí pohyblivé světelné reflektory. Jsou ve tvaru velkých křížů, diagonálně pootočených v prostoru tak, aby byl zvýšen celkový estetický účinek. Grafická část byla vytvořena ve spolupráci s Janem Padyšákem.

  • Autoři: Luka Križek
  • Ateliér: IO Studio
  • Země: Česká republika
  • Město: Brandýs nad Labem
  • Realizace: 2013

Klíčová slova:

IO STUDIO

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři