Architektura / interiér

Restaurant Leporelo+

V rámci prázdninového výletování jsme zase jednou zavítali do Brna. Při toulkách městem nešlo vynechat Dům umění, který svým návštěvníkům nabízí nejen zážitky kulturní, ale i kulinářské. Druhé jmenované možno zakusit v restaurantu Leporelo+, jehož letní menu jsme si rozhodně nemohli nechat ujít.

Lea Dostálová , 13. 8. 2013

Dům umění města Brna v nedávné době prodělal celkovou rekonstrukci (autorem architektonického řešení je brněnské studio Architekti Hrůša & spol., pozn. red.). Vedle restaurace je zde také kavárna a designshop, o těch však až někdy příště.

RestaurantLeporelo+ láká vyznavače gastronomických zážitků jednoduchým čistým interiérem plným světla, příjemnou obsluhou a samozřejmě dobrým jídlem.

Klientelu tvoří převážně lidé ve věku 25 – 40 let, kteří se zajímají o to, co jedí a také o umění, design a architekturu. Částečně jde o návštěvníky Domu umění.

Restaurace zde funguje přibližně dva roky, od samého začátku pod taktovkou Petra Klimuse. Leporelo+, to je svěží jídlo, svěží interiér, svěží obsluha. „Chceme dělat top gastronomii za přátelské ceny, kterou by si mohl dovolit každý. Co se jídla týče, používáme jen kvalitní a čerstvé suroviny, z velké části od různých místních farmářů," říká Petr. Majitelem prostoru se stal na základě výběrového řízení, vypsaného Domem umění. Název Leporelo+ vzešel od autorky interiéru, architektky Nicol Gale (k jejím realizacím patří například také Sushi Koishi v Brně, pozn. red.).

Od vize k realizaci„Když jsme se s Nicol bavili o tom, jak by měl interiér vypadat, chtěl jsem něco velmi jednoduchého v čistém stylu, co by korespondovalo s celkovým charakterem prostoru, s velkými francouzskými okny a spoustou světla. Nicol mi poté představila svoji vizi a mně se to líbilo. K projektu byl následně přizván Martin Hrdina, který kompletně navrhl vizuál (logo, grafický manuál, atd.). Vybrali jsme stoly, židle, závěsy, Nicol navrhla i vzor podlahy a od toho se to celé odvíjelo."

Příchozí si nemohou nevšimnout jmen, jimiž je pokryt celý strop restaurace. Patří umělcům, kteří věnovali svá díla do dražby, jejíž výtěžek byl použit na rekostrukci prostor restaurace. Rozpočet na celý dům byl v té době již plně vyčerpán a bez těchto prostředků by nebylo možné interiér vůbec realizovat.

Petr je s výslednou podobou provozu spokojen. Za sebe musím konstatovat, že na rozdíl od jiných interiérů, které jsem měla možnost navštívit, tento v reálu vypadá lépe než na fotkách.

Prostor není příliš velký, kapacita je přibližně 40 osob. Dalších asi 30 zákazníků se může usadit na zahrádce. Petr k tomu dodává: “Počet míst je limitován velikostí zázemí. Problém představuje velikost skladů a přípravny, takže nabízíme jen několik jídel, která v průběhu týdne obměňujeme. Toto jsme ale věděli od začátku a počítali jsme s tím."

Ne zcela ideální je umístění toalet - přímo u vstupu z parku. Svého času sem chodili místní bezdomovci, proto bylo nutné začít dveře sociálního zařízení zamykat. Lidé naštěstí pochopili, proč to tak je a zvykli si. Klíč je nyní k dispozici na baru.

Pokud jde o realizaci interiéru, nenastaly ze strany města ani úřadů žádné problémy. Stejně tak s vedením Domu umění, s nímž byl vizuál konzultován. „Jen jsme museli trochu počkat na převzetí prostor, protože se dodělávala vzduchotechnika," dodává Petr.

Leporelo+ si můžete pronajmout na oslavu narozenin, firemní party či jinou soukromou akci. Ti, kteří brněnský Dům umění již znají, budou jistě nadšeni možností v rámci akce využit také foyer budovy, které je s restaurací propojeno.

Do budoucna chce tým Leporela maximálně zvýšit úroveň služeb a vytvořit si ještě širší základnu zásobitelů z řad farmářů a vinařů. Nabízet hostům to nejlepší z jižní Moravy v odlehčeném mezinárodním stylu a samozřejmě získávat stále početnější a maximálně spokojenou klientelu. Mají tu dobře našlápnuto, nezbývá, než držet palce.

Takže až budete mít cestu do Brna – Leporelo+!

Klíčová slova:

restaurace a kavárny

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři