Architektura / rodinné domy

Rodinný dům - Buceo

Exteriér domu má tvrdý a drsný ráz, zatímco interiér reprezentuje měkkost a útulnost. To vše dohromady vytváří jednotný domov.

Gualano + Gualano arquitectos , 3. 10. 2012

Rodinný dům se rozprostírá na ploše 7,5 x 17,5 m, nejdelší fasáda se nachází na severu. Projekt je rozdělen do dvou odlišných skupin – jedna z nich je venkovní terasa a druhá je přímo dům.

Dům se otevírá na severní straně balkonem nad prostorem nádvoří. Z jižní strany veškeré sluneční záření zachycuje vysoká zeď, která zároveň vymezuje soukromé prostranství domu. Toto nádvoří se představuje jako vizuální rozšíření bydlení, tj. nejsou zde žádné půdorysné hranice a interiér získává větší šířku a spodní část domu tak vytváří dvojitý prostor, který je podél celého přízemí.

V přízemí se nachází jídelna, kuchyň, WC s umyvadlem a schodiště. V prvním patře jsou dvě dětské ložnice s koupelnou a vedle schodiště je umístěna hlavní ložnice rodičů – která má vlastní venkovní prostor - balkon, jež visí nad nádvořím.

Estetika domu představuje formální současnou architekturu s materiály přírodního rázu – bez úprav. Co se týče materiálu, jsou zde použity takové, které již nepotřebují další úpravu – tedy beton – hladký a i strukturovaný, textury na betonu z bednění zůstávají bez jakýchkoli úprav. Dále je zde v kombinaci s betonem použito dřevo a sklo. Materiály byly takto zvoleny, protože nevyžadují další úpravy a tím se i značně sníží náklady jak při výstavbě, tak během užívání stavby.

Jednoznačně se zde mísí prostor interiéru s exteriérem a dochází k „rozpuštění“ těchto hranic, které jsou jindy velmi často v rámci tradičního bydlení dodržovány.

 

Klíčová slova:

beton Uruguay

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři