Architektura / rodinné domy

Rodinný dům Casa BA

Dům v Buenos Aires propojuje exteriér s interiérem betonovou hmotou a přesto si ponechává vzdušný ráz.

EARCH.CZ , 4. 7. 2012

Lokalita

Jedná se o pozemek na předměstí Buenos Aires. Výstavbou hlavní silnice se původní lokalita rekreačního charakteru změnila na trvale obydlenou zónu. Umístění naproti areálu Národního institutu zemědělské techniky (INTA) garantuje dlouhodobý potenciál kvality okolního krajinného prostředí.

Požadavky

Dům je navržen pro trvalé bydlení architektů Besonías a Almeida, kteří se v tomto odlehlém místě o několika málo stálých obyvatelích potýkali především s řešením základních bezpečnostních otázek. Tento problém je umocněn tím, že majitelé byli mezi prvními osídlenci. Proto zde bylo důležité vytvořit uzavřený prostor a zároveň architekturu, kde interiér navazuje na externí prostředí.

Další otázkou zde bylo zvážit flexibilitu využití, protože i když dům obývají jen manželé, musí být dostatečně přizpůsobivý pro velký počet návštěvníků a občasné ubytování dětí majitelů. Poslední podmínkou bylo, že dům musí být jednopodlažní.

Návrh

Každá studie je vždy novým projektem plným příležitostí pro výzkum v teorii a praxi architektury. Protože řešení zabezpečení domu bylo tentokrát velmi důležité, bylo zajímavé sledovat, jak tato silná podmínka ovlivní vývoj celého projektu a jaký bude mít vliv na estetický výsledek. Byl tedy navržen dům, který je řešen jako jedno podlaží, rozdělené do 12ti modulů o straně 3,30 m (čtyři vpředu a tři z boku). Dva moduly jsou prázdné a slouží jako vnitřní malá patia, kde v jednom je hlavním prvkem zeleň a ve druhém voda.

Tyto nezastřešené prostory vzbuzují dojem větší rozlehlosti a proměnlivosti efektů, které vytváří světlo, vnikající právě patii, a navíc poskytují předěl mezi nebem a okolní krajinou.

Přední fasáda byla navržena z odolného dřeva (quebracho), které poskytuje intimitu přilehlým prostorům a řeší také vzduchotěsnost domu. Pro zadní fasádu byl zvolen bezpečností systém, který se rychle aktivuje a není drahý. Byla navržena kovová svinovací roleta, která je při vytažení naprosto skryta mezi stropními trámy a spouští se pouhým stiskem tlačítka.

Konstrukční řešení

Půdorys domu zabírá 13,7 x 13 m, je pokryt řadou železobetonových desek. Použitý železobeton byl ponechán bez povrchové úpravy, s výjimkou dvou příček, které vyžadovaly pokrytí na vnitřní straně dýhovanými deskami ze dřeva (guatambú).

V domě jsou pouze 3 zděné příčky kolem koupelny, kde se řešily instalační přívody.

Vytápění je zde řešeno jako podlahové.

 

Klíčová slova:

Argentina beton

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři