Architektura / občanské stavby

Šíbalův statek novým kulturním centrem Kamenného Přívozu. Soutěž vyhrál mladý ateliér AOSI

Vizualizace transformace Šíbalova statku na kulturní centrum Kamenného Přívozu od studia OASI Foto: Maroš Mitro

Vítězný návrh mladého architektonického ateliéru AOSI promění bývalý statek v plnohodnotné kulturní centrum obce.

AOSI , 21. 4. 2022

Dlouho nevyužívaný Šíbalův statek v Kamenném Přívozu čekají rozsáhlé změny. Brněnští architekti ze studia AOSI zvítězili se svým návrhem na transformaci objektů v otevřené architektonické soutěži.

Areál je příkladem české lidové architektury. Domy se sedlovou střechou doplněné o provzdušňovací otvory ve štítech tvoří převážnou část obce. Dalším typickým prvkem pro Kamenný Přívoz jsou, díky své morfologické pozici ve svahu údolí řeky, kamenné zídky. Návrh pracuje se stávající trojicí objektů Šíbalova statku a jejich výraz vyzdvihuje. Areál doplňuje o objem, který přebírá materialitu stávající kamenné zídky. Plynulou průchodnost a propojení nově vytvořené návsi s obcí zajišťují navržené vstupy z jižní a východní části spolu se stávajícím vstupem z části severní. Architekti tak areál maximálně otevírají lidem a vytváří komunitní a kulturní centrum. Multifunkční sál, umístěný do stávajícího objektu stodoly, naplňuje požadavky moderní sokolovny jako společenského prostoru obce. „Ve stávajících stavbách vidíme prostorový i výrazový potenciál k vytvoření skutečného centra obce, proto navrhujeme objekty zachovat, očistit od nánosů doby do své ryzí formy a díky menším zásahům upravit pro provoz požadovaných funkcí,“ vysvětluje architekt vítězného návrhu Ivo Stejskal.

Foto: Návrh zachovává a pracuje se současnou trojicí Šíbalova statku

Součástí Šíbalova statku je obecní knihovna s čítárnou a kavárna. Ta přechází z interiéru do prostoru venkovní terasy, která je součástí nově vzniklé návsi. Ovocný sad, zahrada s výhledem do údolí a centrální strom podpoří adekvátní prostor pro setkávání v exteriéru. Projekt uplatňuje lokální materiály jako je kámen, dřevo nebo pálené tašky. Zachovává tak původní charakter lidové architektury, který soudobě rozvíjí. „Návrh nejlépe splnil jak urbanistické tak architektonické požadavky. Oceňujeme smysluplně využitelné veřejné prostranství a efektivní řešení provozních potřeb,“ hodnotí vítězný návrh porota. Šíbalův statek by měl být příkladem přístupu k vytvoření chybějících kulturních center z již nevyužívaných objektů, které jsou součástí obcí právě pomocí veřejné soutěže.

  • Autoři: Ivo Stejskal, Jan Rolinc, Zdeněk Šuchma
  • Ateliér: AOSI
  • Země: Česká republika
  • Město: Kamenný Přívoz
  • Projekt: 2022
  • Investor: Obec Kamenný Přívoz
  • Rozloha území: 1865 m²
  • autor: AOSI *
  • publikováno: * 21. 4. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři