Architektura /

Stručně z Anglie III.

Ve čtvrtek 19.června byl v Hyde Parku otevřen letní pavilón navržený architektem Oscarem Niemeyerem pro Londýnskou galerii Serpentine (viz. obr). 95-letý Niemeyer stavbu komentoval tím, že chtěl promítnout všechny "příchutě", které charakterizují jeho práci do návrhu, který se "vznáší nad zemí". Je zatím posledním slavným architektem pověřeným ředitelkou Serpentine Julii Jonesovou stavbou letního pavilónu, a to po architektech Zahe Hadid, Danielu Libeskindovi a Toyo Itovi. Pavilón zde bude stát do konce září a bude hostit filmová představení, diskuse o architektuře a literární večery.

Pavel Nasadil , 2. 7. 2003

Foto: eArch
- letošní Manser Medal Královského Institutu Architektů (RIBA) obdržela novostavba tzv. Andersonova domu v Londýně (obr. 2). Architektem jsou Jamie Fobert Architects. Tato medaile je každoročně udělována nejlepší novostavbě rodinného domu ve Spojeném Království. Anderson House se nachází v nejmenované Londýnské čtvrti v úzké proluce. Zajímavostí je, že dům nemá nosné obvodové zdivo, ale využívá stávající zdi okolních domů, k čemuž bylo potřeba uzavřít 26 smluv se sousedy.
Foto: eArch
- "Slova SOUČASNÝ , UMĚNÍ, a MUZEUM jsou tři nejobávanější slova pro průměrného Američana. My je chceme demystifikovat." Charles Desmsrais, ředitel nedávno otevřeného Muzea Moderního Umění v Cincinnati od architektky Zahy Hadid. (Times, 10.6.03) - "Někdo z Bronxu se hned tak nenechá vyvést z míry. Chci se opravdu držet toho, co veřejnost viděla a co vidět chce." Daniel Libeskind ke svému vítěznému návrhu na Ground Zero. (Newsday, 11.6.03) " Ona se velmi liší od svého starého učitele a šéfa Rema Koolhaase, jehož cinický názor na moderní kulturu obchodních 'junkspace' pasáží je, že 'nemůžeš-li je přemoct, tak se k ním přípoj'. Ona si myslí, že její architektura může 'junkspace' přetransformovat." Tom Dyckhoff k osobě Zahy Hadid. (Times, 10.6.03)Z Anglie Vás zdraví Pavel Nasadil.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři