design / Ostatní

Design a hra v jednom: Díla slovenských umělců a umělkyň si poskládáte jako puzzle

Že se dají puzzle dělat i jinak, ukazuje slovenský projekt Pucle s motivy od současných umělců. Foto: Pucle

Že zarámované puzzle nemusí zůstat zapomenuté v devadesátkách, ale patří i do moderních interiérů třetího tisíciletí, nás přesvědčuje slovenský projekt Pucle. Poskládané designové puzzle s motivy současných umělců a umělkyň se bez lepení vloží do ručně vyrobeného dřevěného rámu, ze kterého se dá zase vyndat a vyměnit za jiné. Svůj byt tak oživíte přesně podle nálady.

Pucle , 29. 11. 2023

Kdo rád skládá puzzle, zažil mnohokrát pocit marnosti v obchodě, kde se probíral desítkami kýčovitých motivů koťátek v košíku nebo Neuschwansteinu ve všech ročních obdobích. A když už narazí na hezkou předlohu, další dilema nastupuje přesně v momentě, kdy do skládačky vloží poslední dílek. Co teď s tím? Rozbít hodiny práce a sbalit zpátky do krabice? Nebo navěky slepit a sice se kochat hotovým obrazem, ale vzdát se další hry a zážitku? Řešení téhle Sofiiny volby stálo u zrodu podnikatelského projektu dvou slovenských kamarádek, které se rozhodly vyrábět designové puzzle s rámem, do kterého lze puzzle vložit i bez lepení.

„Chtěli jsme, aby puzzle neztratilo svou základní funkci – být hrou. Lepidlo z něj navždycky udělá obraz,“ vysvětluje jedna ze zakládající dvojice Baša Holíčková. Rám je rozložitelný na čtyři části a poskládané puzzle se do něj umísťuje jen na lepenkové podložce pod ochrannou fólií. Člověk jej může kdykoli z rámu zase vysvobodit, znovu si poskládat, půjčit kamarádovi, vyměnit za jiný motiv a dát svému interiéru nový impuls.

Příležitost pro talentované umělce a umělkyně

Motivy na Pucle pocházejí z dílen současných, převážně slovenských výtvarníků a výtvarnic. Každý rok přibyde čtyři až pět nových návrhů. V roce 2024 by mezi nimi mohly být i nějaké české. „Autory si pečlivě vybíráme – na základě toho, že někde narazíme na jejich práci, že nás osloví sami nebo se přihlásí do našeho open callu – a dbáme na to, abychom je za jejich práci adekvátně ohodnotili. Honorář nezískávají jen za výsledný motiv, ale už za skici,“ popisuje Baša.

Předlohy Pucle si nekladou žádná omezení, co se týče motivů ani výtvarných technik. Na výběr lidé mají kresby tuší, geometrické abstrakce nebo třeba digitální grafiky „Už od začátku jsme si předsevzali, že Pucle bude mít i vzdělávací funkci, že se díky němu lidem přiblíží různé styly kresby a grafiky i jednotliví autoři a autorky. Proto v naší nabídce najdete pro někoho zvláštní černobílá konceptuální díla od Márie Čorejové i hry s barvami Dominiky Žákové. Do každého balení vkládáme Příručku bystrého skládače, která mimo jiné obsahuje i informace o tom, kdo předlohu navrhl a jakou k tomu měl třeba inspiraci,“ vysvětluje Baša.

Foto: Motiv na Pucle Mapa snů navrhla výtvarnice Dominika Žáková. Může být Rorschachovým testem, pohledem do hlubin z vesmírné lodě nebo naopak z ponorky.

Daří se tak novým způsobem zpřístupňovat svět umění a designu a tvořit z něj každodenní součást našeho života. Ilustrace aktivně tvořících umělců a umělkyň dodávají léty prověřené hře nový impuls a umění se zase hravě a nenásilně přesouvá z galerií do domácností.

Nevšední trojúhelník vzniká zapojením partnerů z firemního sektoru. Kromě běžné nabídky se jim otevírá i možnost nechat si na míru navrhnout vlastní motiv vycházející z jejich představ a potřeb. „Stačí klíčové slovo a víme, kam sáhnout, jaké portfolio ukázat nebo koho oslovit kvůli skice,“ doplňuje Baša.

Foto: Hravá zvířátka a milé barvy dělají z Pucle tu nejlepší hru a doplněk v jednom.

Každý dílek má svůj význam

Do Pucle se kromě místních umělců otiskují i lokální řemeslníci. Dřevěný rám stejně jako pytlíček na puzzle je ručně vyráběný. Starost a péče o okolí se vůbec promítá do každého dílku, tisknutého na recyklovaný karton a posílaného zabalené v bublinkové fólii z druhé ruky v tubusu, který lze zdarma vrátit do Pucle, kde jej znovu využijí. „Když nám někdo napíše, že po doskládání zjistil, že se mu jedno puzzle někde ztratilo, chybějící dílek mu dopošleme. Můžeme do balíčku přidat ručně psané věnování, odeslat ho zrychleně, pokud někdo kupuje dárek na poslední chvíli, zkrátka se snažíme vyjít každému vstříc podle toho, co potřebuje,“ uzavírá Baša.

  • autor: Pucle *
  • publikováno: * 29. 11. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

puzzle Pucle design hra dárek

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři