design /

Síla kovu u designových svítidel

Tvárnost, odolnost a funkčnost. Tři hlavní benefity, kterými se pyšní kov. Tradiční materiál, jež je precizním nosičem osvědčených tvarů i modernistických experimentů, má v interiérovém designu nezastupitelné místo.

LIGHT WORKS s.r.o. , 28. 11. 2017

Svítidla z kovu perfektně dotváří takřka jakýkoli typ interiéru. Dokážou být impozantní i jemná, prostor ovládnout i jemně doladit. Na trhu jich najdeme nepřeberné množství. Jaká patří v současnosti mezi špičky?

MINIMALISTICKÝ DÁNSKÝ DESIGN

Kolekce Suspence z dílny dánsko-italského autorského dua Stine Game a Enrico Fratesi, která je inspirována pohybem, v sobě nezapře severský cit pro čistotu a minimalismus. Kalich svítidla tak přesně v tomto duchu tvoří se závěsnou stopkou ničím nerušený celek. Ve struktuře pláště je potom přiznána technika výroby, jemné tažení kovu.

Také světelný efekt lamp z této kolekce je výjimečný. Koncentrují světlo do spodní části svítidla a emitují rozptýlené, teplé záření, které dokonale vyniká nad nejrůznějšími stolky a deskami. Přitažlivě zakřivená svítidla jsou na trhu ve čtyřech základních barvách, v černé, bílé, šedé a v barvě mědi.

SuspenceFoto: EARCH

PŘESNÁ SÍLA GEOMETRIE

Každý detail má svůj důvod. Klíčová myšlenka, podle které vznikla kolekce Radon designéra Hanse Sandgrena Jakobsena. Stojací lampy, lampičky i nástěnná svítidla z této edice byly inspirovány geometrickými tvary. A jejich preciznost se odráží nejen v tvarosloví, ale také ve funkci.

Stojací lampy Radon jsou vybaveny flexibilním a lehce otočným krkem, díky kterému jsou perfektním zdrojem světla například pracoven. Možností natočení od nuly do devadesáti stupňů je vybaveno i nástěnné svítidlo, které patří do stejnojmenné kolekce. Díky asymetrickému reflektoru optimálně nasvítí vše, co je třeba. Lampy jsou lehké a mobilní, vyrobené z lisovaných materiálů, s vypínačem diskrétně umístěným na vrchní straně.

RadonFoto: EARCH

CIT PRO OCEL

Ocel nebo hliník jsou materiály, ze kterých byla vyrobena kolekce Caravaggio. Přímočaře jednoduchá jednobarevná svítidla jsou přesně tak hluboká, aby jejich záře neoslňovala za žádné situace. Naopak. Díky vrchnímu otvoru, jímž prochází část světla, vnáší do prostoru měkké, příjemné osvětlení vhodně dotvářející atmosféru. Minimalistický design je ozvláštněn techničtějším závěsem, přesně podle prvotního záměru designérky Cecilie Manz: vytvořit jednoduché, ale rafinované a zajímavé svítidlo.

CarravagioFoto: EARCH

KRUH SE UZAVÍRÁ

Kolekce svítidel Super-Oh! je extravagantní, výrazná a přesto elegantní. Černý prstenec vznášející se v prostoru na sebe strhává pozornost a je výjimečným detailem v interiérech, které jsou určeny pro uživatele otevřené překvapivým a silným řešením. Svítidla nabízejí několik možností světelných variant. Decentní LED moduly, retro žárovky i souvislou světelnou linku po celém obvodu. Jsou určena do obývacích pokojů, obchodů i vstupních hal i nad jídelní stoly. Mnohostrannost této kolekce předvedla Radka Valová třeba v realizaci SQUAT ID23.

Krátký rozhovor s Radkou Valovou ze studia OOOOX

Ve své realizaci SQUAT iD23 jste použila výrazná svítidla z kovu. S čím kov ráda kombinujete?

Kov velmi ráda kombinuji s betonem. S oběma těmito materiály pracuji často a do jisté míry charakterizují mou práci. Výjimkou nebyla ani realizace projektu Squat iD23.

 

Co na tomto materiálu oceňujete?

Kov obdivuji pro jeho surovost, různorodou strukturu a velmi dobře kombinovatelnou barevnost, je to můj oblíbený materiál.

 

Našli bychom designové prvky z kovu i u vás doma?

Ano, kovové předměty a nábytek najdete i u nás, máme několik zakázkových kousků, například industriální příčky či doplňky.

 

Máte oblíbené značky, které splňují, co od designových prvků očekáváte?

Ano své oblíbence mám, ale je jich tak dlouhý seznam, že je není možné všechny vyjmenovat.

 

Jaký další materiály ve svých realizacích ráda používáte?

Industriální materiály ráda kombinuji třeba s textiliemi, které používám na zastínění, čalounění i jako jiné dekorace.

Super-oh!Foto: EARCH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři