Novinky a názory / názory a komentáře

Caroline Bijvoet představí kontejnerovou restauraci „Wijn fo Water“

Caroline Bijvoet je holandskou architektkou, která se narodila roku 1965. Po vystudování Fakulty architektury na Technické univerzitě v Delftu pracovala v různých ateliérech včetně pražského ateliéru D.A. Studio Praha.

Jiří Kout , 17. 3. 2011

V roce 1995 si založila vlastní ateliér Bijvoet architektuur & stadsontwerp a zároveň se vrátila na Fakultu architektury Technické univerzity v Delftu, kde do dneška pracuje jako externí pedagog. Mimoto působí také na katedře architektury a stavitelství Rotterdamské Univerzity.

Její portfolio čítá velké množství menších i větších projektů, mezi něž patří i realizace dočasné restaurace „Wijn of Water“ v Rotterdamu, která je postavena z repasovaných lodních kontejnerů. Originální řešení zmíněné realizace zaujalo i editory knihy Container architecture“, kteří realizaci Caroline Bijvoet zařadili do této atraktivní publikace. Tato stavba byla v Holandsku navržena na stavbu roku 2006 v soutěži, kterou vyhlásila Unie holandských architektů.        Caroline Bijvoet dokázala svým návrhem nejen naplnit očekávání investora, ale vytvořila atraktivní stavbu, která svým vzhledem na první pohled zaujme, osloví své hosty nejen dobrou kuchyní, ale také zážitkem z návštěvy restaurace z lodních kontejnerů, které jsou v běžném chápání použitelné maximálně tak na uskladnění potřebného nákladu.   Restaurace „Wijn of water“byla postavena na základě zadání investora, který určil lokaci u řeky, podmínil si použití lodních kontejnerů a samotnou realizaci omezil nízkými náklady a časovým omezením. Dalším specifikem byla skupina případných hostů restaurace tedy: hosté s vyšším vzděláním, prostor pro multikulturní a uměleckou veřejnost, středozemní kuchyně a místo pro cca 50 lidí. Celková realizace vznikla v několika měsících mezi lednem a květnem roku 2005.    Její názor na architekturu a urbanismus je jasný: Myslím, že je škoda mít špatnou architekturu v dobrém urbanistickém rozložení a na druhou stranu je nemožné mít dobrou architekturu ve špatném urbanistickém prostředí. Proto se domnívám, že budovy musí odpovídat svému okolí. Nesnáším „architektonický objekt“, který může stát kdekoliv. To ovšem nemusí nutně znamenat, že architektura má vždy splývat s okolím.(z rozhovoru pro EARCH.CZ přeložila Dita Diene)

Klíčová slova:

profil

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři