Novinky a názory / zprávy

Cyklus Architekti CZ zavítal do Zlína

V pořadí již třetí diskuzní večer českých architektů, který navazuje na stejnojmennou knihu rozhovorů, hostil 11. dubna zlínský Baťův institut. Mluvilo se zejména o tradici a prefabrikaci jako o nástrojích architektury, pozadu však nezůstala ani jiná témata.

Petr Remeš , 15. 4. 2016

Desítky návštěvníků přivítalo foyer kulturního komplexu 14ǀ15 a za jejich potlesku představil moderátor večera Jaroslav Sládeček architekty, kteří přijali pozvání k debatě. Byli jimi David Vávra, Marek Štěpán, Svatopluk Sládeček, Jitka Ressová, Kamil Mrva a Ondřej Chybík. Až na Davida Vávru zde vystupovali „moravští‟ architekti, nezřídka se zkušenostmi přímo z regionu. Zářným příkladem je Jitka Ressová, která ve Zlíně vede ateliér Ellement a začínal zde i Svatopluk Sládeček.

Tradice ve Zlíně, to je tzv. Baťovský domek. Na rekonstrukci jednoho takového domku se nedávno podílelo právě studio Ellement a Jitka Ressová v návaznosti na to přiznala, že již má zakázky na další. Přestože se jedná o stejný typ domku, není to pro ni rutina, neboť vždy existuje možnost, jak se přizpůsobit individuálním požadavkům klienta, a to i přes omezení zásahu v případě památkově chráněné baťovské kolonie. Také Ondřej Chybík odpovídal na otázku vztahu k tradici ve své tvorbě a na chystaném projektu vinařství ukázal, že práce s ní může mít i osobitější charakter, a to spíše v podobě formy, než materiálu. Oproti němu je pak Marek Štěpán téměř tradicionalista – uvedl, že cihelnou stěnu raději omítne přímo, bez zateplení, a nejlépe ještě původní vápennou omítkou.

Otázka prefabrikace byla jednou z nejdiskutovanějších. Padl dotaz, zdali existuje určitá míra, při jejímž překročení už architektura ztrácí „lidskost“. Na ni zareagoval David Vávra a popsal svou kladnou zkušenost s nadšenými členy sdružení vlastníků bytů panelového domu, pro který navrhl fasádní výmalbu pod názvem Den a Noc. Podle něj je v současné době problém sídlišť spíše v mezilidských vztazích, než v samotné podobě daného domu. Všichni diskutující se pak víceméně shodli, že na míře prefabrikace, a tedy strojové výroby, tolik nezáleží. Jde spíše o to, jak se v daném prostředí chovají sami obyvatelé a jaké zde jsou sociální vztahy.

Co do zkušeností v navrhování z modulů či prefabrikovaných prvků vede Ondřej Chybík, který spolu s Michalem Krištofem navrhl český pavilon na EXPO v Miláně v roce 2015. Rozpovídal se proto o jejich současných projektech i možnostech, které kontejnery nabízejí. Pozadu však nezůstával ani Marek Štěpán, autor Freedomků, který na téma modulových domů zodpověděl i několik spontánních dotazů z publika. Ani pro Kamila Mrvu není téma prefabrikátů žádnou neznámou, ačkoliv v jeho případě jde o práci s dřevěnými panely. V Beskydech už se dokonce rýsuje i realizace jeho nového projektu z tohoto materiálu. Mrzí ho jen ten fakt, že se dané panely vyrábějí tak, že se české dřevo odveze do Rakouska, kde se zpracuje a poté se transportuje zpět do ČR. Svatopluk Sládeček na rozdíl od prefabrikace za skutečnou hudbu budoucnosti považuje svůj sen, že by existovala nějaká organická hmota, která by se dala geneticky upravit tak, aby vyrostla do požadované podoby částí budoucí stavby. Zatím jsme však ve světě betonu, cihel i mnoha dalších materiálů a jak lakonicky poznamenal David Vávra, „každý z nich může být hezký a každý může být ošklivý.‟ Závěrečnou tečku pak udělal Marek Štěpán větou, že podle něj budoucnost patří architektuře bez architektů.

Další diskusní večer, pořádaný spolkem ARCH FOR PEOPLE, proběhne již 12. května v Praze. Pro více informací sledujte web či Facebook ArchitektiCZ.

Panelová diskuze Architekti CZ ve Zlíně vznikla pod záštitou statutárního města Zlína. Generálním partnerem akce byla KOMA MODULAR, hlavním partnerem akce byl Českomoravský beton. Partnery akce byli Archtiles, HALLA, Reckli. Akci podpořili ArchiCAD, Copy General a Grada.

Mediálními partnery akce byli ASB-portál, EARCH.CZ a ERA 21. Panelovou diskuzi Architekti CZ ve Zlíně pořádal za organizační podpory Baťova institutu 14|15 a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z. s.

Cílem diskusí Architekti CZ je především vyvolat debatu nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Záměrem večera je přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními postavami české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři