Novinky a názory / zprávy

Designblok a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni uvedli kontejnerovou expozici

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni uvedla jednu ze svých expozic přímo v centru Prahy v ulici Na Příkopech. Tato ulice je, co se týče pěších návštěvníků, jedním z nejfrekventovanějších a nejatraktivnějších míst v Praze a denně skrz ni prochází tisíce lidí – ulice vede z Náměstí Republiky na Václavské Náměstí. Živá ulice plná historických domů a obchodů s módními značkami tak nabízí odpočinkovou zónu v kontejnerech, které vypadají jednoduše skvěle.

Jiří Kout , 10. 10. 2014

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara svoji venkovní expozici, jež je navržena v atypických CITY modulech lichoběžníkového tvaru z produkce české firmy KOMA, rozdělila na dvě části, respektive na dvě tvůrčí skupiny. Skupina KYČN vytvořila v jednom kontejneru herní odpočinkové místo, kde si kolemjdoucí mohou na tabletech zahrát počítačovou hru Zubozem, vyvinutou studenty FDU ZČU ve spolupráci s Domem zubní péče a VZP. Tablety jsou umístěné na stole z OSB desek. Desky jsou nabarveny na černo, stejně jako většina expozice a světlé OSB desky, které jsou zároveň dveřmi i zdmi kontejnerů. Ty jsou pak v příjemném napětí právě s převážně černým, ale hravým interiérem obou CITY modulů.

Druhý kontejner je navržen skupinou SKLENÍK a dle slov Lenky Kodýtkové z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se jedná o takovou zábavnou tělocvičnu: „Je to místo, kde se lidé mohou odreagovat a zasportovat si v netradičních disciplínách. V kontejnerové tělocvičně mohou například uběhnout maraton, pokud poběží 3500 krát dokola, z méně náročných disciplín je to pak krok přes překážky nebo běh na 4,6 metru.“

Studenti přetvořili modul na malou tělocvičnu v reakci na současný trend, kdy je běhání oblíbenou volnočasovou aktivitou a lidé tak mají možnost věnovat se své oblíbené aktivitě přímo v centru Prahy. Modul obsahuje i další tradiční tělocvičné náčiní, jako jsou kruhy, žíněnky nebo koza, které fungují spíše jako odpočinková zóna a připomínka tělocvičen, které známe z dětství. Jsou pojaty jinak, než jak je známe - např. kruhy jsou z gumy a koza je obalena látkovým potahem.

O tom, že skupina SKLENÍK myslí svoji aktivitu vážně, se lze přesvědčit nejenom na video spotu, ale i na stránkách Kontejrun. V tomto kontejneru také můžete v pátek 10. října od 15 do 22 hodin zažít party s názvem „Sejdeme se v tělocvičně“ neboli – řečeno společně se studenty „poslechovo-mejdanové odpoledne“. Vstup je zdarma.

Kontejrun 2014 from Rudolf Matějček on Vimeo.

Jak jsem již zmínil, kontejnerová expozice je realizovaná v úzké spolupráci s vizovickou společností KOMA, která na sebe v poslední době upoutala pozornost hlavně tím, že staví český pavilon EXPO 2015 v Miláně. Martin Hart z KOMA vysvětluje, jak se hodí jejich CITY moduly do historické Prahy takto: „Z obytných modulů vyrábíme všechny možné stavby včetně školek či nemocnic, ale CITY moduly jsme vyvinuly za účelem, abychom instalacemi oživili veřejný prostor. A malá tělocvična, kde můžete sportovat krokem přes překážky, to jistě naplňuje.“

Plzeňská Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara však nemá na Designbloku pouze tuto expozici. Naopak její hlavní prezentaci najdete v Domě u Minuty ve 3. patře, v místnosti č. 302. Expozici autoři nazvali Black.byt a koncept černobílého interiérového designu získal cenu šéfredaktorů Designblok 2014 v kategorii nejlepší školní prezentace.

V bytě, který je celý včetně oken i zařízení obarven na černo, vystavuje FDU studentské práce napříč několika obory. Z černého pozadí vystupují umělecká díla, jejichž umístění v rámci reálného prostředí dává vyniknout jejich vlastnostem a lépe návštěvníkovi přiblíží jejich způsob využití. K vidění jsou např. šperky, keramika nebo knihy. Dalším cílem expozice je ukázat možnosti, jak lze přeměnit a využít starý nábytek a už nepoužívané věci v unikátní kousky, které mohou i nadále v domácnosti fungovat.

Autorem koncepce obou prezentací Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni je Ing. arch. Jakub Mareš, který projekty zrealizoval se skupinou studentů napříč obory.

Skupina KYČN - herní místo s tablety - hra Zubozem - Autoři studenti FDU - Veronika Šiklová, Michaela Bártová - animace a scénář, Radim Pekárek - scénář

Skupina SKLENÍK - tělocvična - skupinu tvoří - Rudolf Matějček, Lenka Hotmarová, Lenka Tyrpeklová - absolventi FDU a Dana Bartoníčková - současná studentka FDU.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři