Český pavilon na EXPO 2015 v Miláně bude z obytných kontejnerů z Vizovic

Sobota, 14. Prosinec 2013 - 18:43
| Napsal: | Zdroj: tisková zpráva

Odborná komise architektů vybrala v pátek 13. 12. 2013 v rámci veřejné soutěže na realizátora pavilonu České republiky na EXPO 2015 Milán vítězný návrh.

Budovu vyrobí a postaví vizovická firma KOMA MODULAR CONSTRUCTION podle návrhu architektonického studia Chybik + Kristof Associated Architects. Celkové náklady na stavbu, údržbu a demontáž budovy bez vnitřní expozice a provozu činí 69.950.000 korun.

Na vítězném návrhu porotu, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, Vladimír Soukenka a David Vávra, oslovilo nápadité využití modulů, které umožňují snadnou stavbu i rozebrání pavilonu, propojení exteriéru a interiéru budovy, recyklovatelnost použitého materiálu a zakomponování vodní plochy do okolního prostoru. Je tedy zřejmé, že variabilita a možnost sekundárního využití obytných kontejnerů byla pro porotu důležitým aspektem. To ostatně potvrdil i generální komisař Jiří František Potužník, který pro Českou televizi vysvětlil že „ zhotovitel zvažuje, že po EXPO pavilon demontuje, převeze do republiky a chce nabídnout k užívání například jako mateřskou školku.“ Recyklovatelnost stavby tak zjevně bylo jedno z hlavních kritérií, které mělo vliv na výsledek soutěže. Téma půlroční výstavy totiž zní: Potraviny pro planetu, energie pro život.

Společnost KOMA MODULAR CONSTRUCTION, původní česká společnost, je v České republice průkopníkem modulární výstavby a tímto úspěchem potvrzuje své dominantní postavení na českém modulárním trhu. Již řadu let v České republice popularizuje oblast modulární architektury a to nejen v architektonické obci, ale také v široké veřejnosti. Mezi její popularizační aktivity patří mimo jiné i architektonická soutěž „Modulární architektura“, ze které vzešla spolupráce s architekty ze studia Chybik + Kristof Associated Architects. Toto studio se již minulý rok stalo pro společnost KOMA dvorním architektonickým studiem.

„Celých 20 let se snažíme o sdělení, že obytné kontejnery nejsou jen nehezké holobyty, ale že se jedná o vysoce efektivní a variabilní výstavbu, která může být také krásná. Modulární architektura je v Západní Evropě, Japonsku, či v Severní Americe velmi atraktivní oblastí architektury, která svoji podstatou umožňuje velmi netradiční řešení. Svou variabilitou a „rozebíratelností“ umožňuje stavby relativně lehce přemisťovat, měnit jejich původní uživatelské poslání, či realizovat tzv. domy rostoucí v čase“ vysvětluje Stanislav Martinec, ředitel společnosti KOMA.

A u tohoto bodu se opět setkávají cíle společnosti KOMA a záměru vyhlašovatelů soutěže. Recyklovatelnost využití obytných kontejnerů je svým způsobem identitou modulární výstavby. Navíc KOMA jde v těchto záměrech ještě dále, neboť již v roce 2009 zavedla do své výroby nízkoenergetické velkoformátové moduly řady Comfort, ze kterých lze stavět nízkoenergetické stavby. „Co se týče nízkoenergetického modulární stavění, jsme první společností, která realizovala na území České republiky nízkoenergetickou modulární školku“ objasňuje Martin Hart, marketingový ředitel společnosti. Jedná se o firemní školku francouzské společnosti Lapp Kabel v Otrokovicích.

Pavilon EXPO v Miláně tak bude reprezentovat původní českou modulární architekturu, která snese to nejnáročnější srovnání s ostatními pavilony.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.