
EARCH TÝDENÍK: Architekt Jižního Města slaví 99. narozeniny. Co se bude stavět v Pařížské třídě v Praze? A jak v Českých Budějovicích kutili interiér
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.
Karolína Vránková , 12. 5. 2025
Gratulujeme k 99. narozeninám
Tento čtvrtek 15. května oslaví 99. narozeniny architekt Jiří Lasovský.
Podílel se na projektu experimentálního sídliště Invalidovna. Mnoho let věnoval navrhování sídliště Pankrác, plánoval tu rozvolněnou zástavbu s parkem a obchodní třídou. To se do velké míry povedlo a sídliště stále slouží ke spokojenosti obyvatel. Dále vytvořil koncepci Jižního Města (spolu s Janem Krásným a Miroslavem Řihoškem). Tam se bohužel jejich vize příliš nenaplnily.
Dále navrhoval atypické řadové a terasové domy a mnoho dalšího. Ne každý má to štěstí oslavit devětadevadesátiny, ne každý se může ohlídnout za tak bohatým dílem. Gratulujeme.

Co se bude stavět na Starém Městě v Praze?
Co se postaví vedle hotelu Intercontinental, nyní Fairmont Golden Prague, na náměstí Miloše Formana? Rozhodne se v architektonické soutěži, která byla vyhlášena minulý týden. Jednoduché to ale nebude, majitelé totiž rozhodně chtějí komerční plochy – podle zadání až 1200 m², což je pro představu zhruba plocha supermarketu Lidl.
Ne, ten zde nikdo nechystá. Ale co tedy? Na to má odpovědět právě soutěž s názvem RaumSpace, která proběhne na náklady investora a s porotou obsazenou důvěryhodnými architekty a architektkami. Stejně ale najít řešení nebude snadné.

Podle zadání soutěže tu mají být komerční plochy a 600 m² zeleně. Národní památkový ústav zaslal své představy, a podle nich je výstavba „nad rámec nezbytných technických zařízení nepřijatelná“, naopak zeleň by měla dostat přednost. Totéž si myslí i řada místních občanů. Bude tedy těžké najít řešení, které uspokojí všechny. Hledá se nejspíš architekt, který dokáže zároveň stavět i nestavět.
Penta a hrdina
V bývalém Nuselském pivovaru byl vztyčen zlatý prapor, nový pomník generála Karla Kutlvašra, velitele pražského povstání v květnu 1945. Na podstavci jsou zaznamenána jeho slova: „Jsi si jist, že tě nikdo neudá? Nejsem, ale bez rizika se nic neudělá!“ Karel Kutlvašr, poté co se vyznamenal v obou světových válkách, byl v roce 1949 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na doživotí. Po jedenácti letech v komunistickém vězení byl přece jen propuštěn a pracoval jako vrátný právě v Nuselském pivovaru.

Návrh vzešel z otevřené architektonické soutěže, jeho autorem je sochař Ondřej Tichý, investorem skupina Penta Real Estate. Památník generála Kutlvašra dopadl podstatně lépe než jiné sochy ve veřejném prostoru. A není na něm ani český lev, ani voják se samopalem, ani statečná tvář hrdiny, ani jiné klišé z válečných pomníků. To je určitě úspěch.
Zároveň všudypřítomné logo Penty, kterým bylo na slavnostním odhalení obrandováno vše včetně přehozu přes sochu, by nám mělo stále připomínat, jak funguje artwashing a proč si na něj dát pozor. Kvalitní socha v Nuslích neznamená kvalitní výstavbu jinde.
CIHELNA KADAŇ
V Budějicích tvořili
Návrh z architektonické soutěže vyhodit a nechat si udělat jiný, horší. Takto to dělají v Českých Budějovicích.
Kulturní dům Slavia v Českých Budějovicích prochází rekonstrukcí podle návrhu architekta Jana Proksy a týmů Chaix & Morel et associés z Francie a CA Pichler z Rakouska. Součástí bude také restaurace. Zadavatel, město České Budějovice, však usoudil, že navržená restaurace má příliš malou kapacitu. Proto požádali o nový návrh přímo zhotovitele, firmu Metrostav.

Podle vizualizací nahradila vzdušnou eleganci řešení „velmi podprůměrné“, jak to nazval architekt a aktivista Miroslav Vodák. Někomu to zase připomíná Mc Donald´s nebo také „odborářský devadesátky s tapetou, tepichem a řetězy,“ jak to komentovali na facebookovém účtu BAU – Budějovická architektura a urbanismus.
Rekonstrukce KD Slavia byla největší investicí předchozí reprezentace města, návrh vzešel z mezinárodního soutěžního dialogu. Nové vedení města zvolené v komunálních volbách 2022 však projekt nikdy nevzalo za svůj a opakovaně ho kritizuje – takže spíš než o krásu a kapacitu restaurace tu jde o politiku.
Nouzové kolonie
Dřevěné baráky, maringotky, vyřazené vagony, jeskyně… v nouzových podmínkách žilo prý v Praze ve 30. letech až 15 tisíc lidí. Pozůstatky nouzových kolonií jsou v Praze vidět i dnes, například v Libni, v Hloubětíně nebo na Veleslavíně. Teď o nich vychází kniha Zmizelá Praha – Nouzové kolonie v nakladatelství Paseka. Jejími autory jsou David Platil, který se jim věnuje už mnoho let na své platformě Bahno Prahy a historik Martin Dolejský.

Ostrava by night
V Ostravě se 17. května chystají na Ostravskou muzejní noc. Milovníci architektury mohou navštívit mimo jiné Novou radnici od architektů Vladimíra Fischera, Jana Rubého a Karla Kotase z roku 1930. Vystoupají i na věž – údajně nejvyšší radniční věž v republice a zastaví se i v primátorské pracovně, prý i s primátorem.

V městské galerii Plato bude zase možné si projít jejich spontánní zahradu s kurátorkou Edith Jeřábkovou. A pak také asi 30 dalších muzeí a galerií, některé značně bizarní.
Více k tématu
A další soutěže…
Pro soutěživé architekty je tu ještě dávka zajímavých soutěží, které organizuje kancelář CCEA MOBAA. Některé na místa téměř kultovní. Na svou rekonstrukci čeká hotel Palace v Ostravě, kdysi jeden z nejluxusnějších hotelů Rakouska Uherska, nyní ve stavu spíše dezolátním. Rovněž se bude budovat nový vstup do Adršpašských skal s návštěvnickým centrem, kudy projde každý rok skoro půl milionu turistů. Další možnosti si zasoutěžit nabízí Jindřichův Hradec a Brno.