Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 06/2013 - Formy sociálního bydlení: Srbsko

Srbsko, které za poslední čtvrtstoletí prožilo více zvratů než celý zbytek Evropy od konce 2. světové války, se dnes stalo místem pro hledání nových forem sociálního bydlení.

ERA21 , 2. 12. 2013

Vposledních letech jsem mnohokrát cestoval mezi Brnem, Bratislavou nebo Budapeští rychlíkem Avala. Prostor tohoto vlaku je možná jediným dnešním fyzickým pojítkem mezi Českem a Srbskem. Spoj odměřuje každodenně svých 995 kilometrů: 5.39 Praha hlavní nádraží 20.52 Beograd glavna železnička ‒ stanica. Ve směru z Prahy jede velmi přesně a spolehlivě, ve směru opačném je proslulý svým častým a někdy i dost značným zpožděním. Naskočte do vlaku s námi, bude to cesta vpravdě objevitelská a stejně tak i exotická, jak jen pro nás mohou být jugonostalgie, váleční běženci nebo ilegální města. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje

OSAMU OKAMURA, odpovědný redaktor

Nesnesitelná cesta

Igor Kovačević

Sociální jistoty považuji za největší výdobytek evropské společnosti. Opuštění těchto jistot by bylo návratem o dvě století zpátky. Srbsko, které za poslední čtvrtstoletí prožilo více zvratů než celý zbytek Evropy od konce 2. světové války, se dnes, i přes inflaci a zavedení miliardových bankovek, přes tři prohrané války a více než sedm set tisíc válečných uprchlíků na svém území, stalo místem pro hledání nových forem sociálního bydlení. Formou rozumíme způsob spolupráce, kterou se sociální bydlení realizuje.

První představenou realizací je nejrozšířenější forma sociálního bydlení, městem investované domy pro městské zaměstnance. Následuje dvojice realizací pro válečné uprchlíky, financovaná vládou Silvia Berlusconiho. Cílem projektů bylo vytvořit udržitelný finanční model sociální výstavby: zisk z prodeje prvních postavených domů měl vytvořit investiční kapitál pro další sociální byty.

Organizátorem této výstavby byl UN-HABITAT, který připravoval architektonické soutěže na veškeré investice.

Odlišnou formu sociálního bydlení sledujeme v Centru bydlení (Housing Center), kde tým architektů a dalších profesí nabízí své služby městským samosprávám: od školení úředníků a diskuze zadání přes architektonická řešení po způsoby financování. Jde o jakési suplování nefunkčního státu z iniciativy úzké skupiny profesionálů.

Poslední formou je samoorganizování občany, sousedská výpomoc anebo mobom, jak se říká v Srbsku. Spíše než o hledání řešení pro úzkou skupinu obyvatel se jedná o vytváření celého systému, který by se mohl v Srbsku mnohokrát opakovat. Na projektech spolupracují sociologové, právníci, architekti a další profese.

Kromě sociálního bydlení vedeme rozpravu o urbanismu a postavení architekta ve společnosti. Sledujeme, jak se srbský urbanismus posouvá od rigidně řízeného k liberálnímu a zase zpět. Liberální plánování se totiž ukázalo opět jako nefunkční a přineslo spíše škodu než deklarovaný užitek.

Doufám, že se náš český urbanismus nevydá srbskou cestou a že česká architektura současně najde cesty, jak se podělit o vlastní pozitivní zkušenosti s architektonicky se hledajícím Srbskem

OBSAH časopisu ERA21 6/2013

5 editorial / Igor Kovačević /6 aktuality8 recenze12 průvodce – Lodž aktuálně! – Igor Gałązkiewicz14 intro – Hotel Jugoslavija – Milica Lopičić / LOPIČIĆ & LOPIČIĆ arch. /16 historie – Ztraceni na pomezí: sociální (socialistická) bytová výstavba v Srbsku – Ivana Miletić20 realizace – Neziskový bytový dům v Novém Bělehradě – Dejan Milanović, Grozdana Šišović / re:a.c.t /23 praxe – Perspektivy šedé výstavby – Ivan Kucina28 realizace – Sociální bydlení ve Valjevu – Zoran Abadić, Dušan Milovanović / 1X2 STUDIO /32 rozhovor – Plánování města. Rozhovor Igora Kovačeviće s Žaklinou Gligorijević34 realizace – Sociální bydlení v Leskovci – Djordje Smiljković / Housing Center /36 rozhovor – Housing Center pro lepší bydlení. Rozhovor Igora Kovačeviće s Branislavou Žarković a Djordje Smiljkovićem37 rozhovor – Regionální plánování je mladá disciplína. Rozhovor Igora Kovačeviće s Borislavem Stojkovem38 iniciativa – Chytřejší stavění – Ana Džokić, Marc Neelen s přispěním: Marko Aksentejivić, Nebojša Milikić42 rozhovor – O postavení architekta v Srbsku. Rozhovor Igora Kovačeviće s Ivanem Kucinou46 idea – Revitalizace Savamaly. Architektura a sociální inženýrství – Ivan Zlatić, Noa Treister50 prezentace – Polyfunkční bytový dům A v Bratislavě-Petržalce – Ondrej Bober / Bluhm Partner60 příloha – BIM jako komunikační platforma stavebnictví – Martin Černý, Michal Jirát, Barbora Pospíšilová, Štěpánka Tomanová66 trendy74 příloha – AIR House – Zuzana Morávková78 příloha – Certifikace kvality budov v České republice – Martin Vonka82 realizace – Administrativní budova Palmovka park II v Praze-Libni – Josef Pleskot / AP ATELIER /

  • autor: ERA21 *
  • publikováno: * 2. 12. 2013

Klíčová slova:

ERA 21

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři