Novinky a názory / zprávy

Modulární architektura v historickém centru

V posledních letech se nejen ve velkých městech České republiky konají rozličné akce na oživení veřejného prostoru. Jednou takovou akcí byl i mezinárodní festival filmů AFO v Olomouci. Jeho součástí bylo i „jarní“ kino pod otevřeným nebem, na jehož realizaci se podílela společnost KOMA Modular. Co s sebou festival přinesl? A jaké jsou vlastně možnosti dočasné výstavby ve městech?

Kristýna Šilhánová , 28. 4. 2014

S teplým počasím nastává také sezóna festivalů pod otevřeným nebem, intervencí ve veřejném prostoru měst a sezónních kaváren na výletních místech. Všechny tyto akce mají jedno společné – potřebu dočasného zázemí, které bude jednoduše postavitelné a rozebiratelné, snadno přemístitelné a přitom bude splňovat základní požadavky na bezpečí a pohodlí uživatelů. Poslední dobou se také zvyšuje zájem veřejnosti o architektonickou kvalitu těchto dočasných staveb. Podobné otázky řešili také organizátoři festivalu Academia Film Olomouc.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se konal od 15. do 20. dubna 2014 v Olomouci. Jeho pořadatelem je Univerzita Palackého v Olomouci a každoročně se ho účastní celá řada českých a zahraničních hostů. Význam festivalu ukazuje také množství akreditovaných návštěvníků (těch bylo letos 4050) a více než stovka filmů v rámci 8 hlavních sekcí.

AFO festival je v současnosti jedním z nejvýznamnějších evropských festivalů na poli populárně-vědeckého filmu. Do soutěže se ročně přihlašuje množství dokumentárních filmů, které se organizátoři snaží zprostředkovat krom odborné také široké veřejnosti. K tomu mělo letos sloužit letní kino umístěné v samém srdci Olomouce - na Horním náměstí. Základním problémem bylo umístit potřebné zázemí do historického centra města. Organizátoři se dohodli na zapůjčení sestavy mobilních kontejnerů společnosti KOMA Rent, které jsou pro podobné akce ideální. Vzhledem k tomu, že celá skupina KOMA se zabývá popularizací modulární architektury a podporou zajímavých akcí, stala se jedním z partnerů celého festivalu. Výhodou celé realizace byla její snadná montáž – jen těžko si lze představit konstrukci dočasného dvoupatrového objektu v samém jádru historického centra jiným způsobem.

Právě nutnost dočasných konstrukcí je při podobných akcích největším problémem. Pro fungující městskou intervenci a využití veřejného prostoru je nutné uspořádat podobnou akci tam, kde se vyskytuje nejvíce lidí – to bývá centrum, v českém prostředí často centrum historické. Problém tedy nastává s dopravou materiálu, dobou výstavby a nutné je také brát ohled na památkovou ochranu. Původní a unikátní zázemí je příliš drahé, různé stánky a stany nejsou schopny zajistit dostatečný komfort pro uživatele, bezpečí osob a majetku nebo v neposlední řadě ochranu před nepřízní počasí. Mobilní modulární výstavba nabízí možné řešení. Kontejnery je možné umístit na nákladní auto a dopravit je na místo určení bez zbytečných těžkostí, rychlá a suchá montáž zároveň nezatěžuje obyvatele nadměrným hlukem či prachem. Moduly mají jasný architektonický výraz, a lze je jednoduše doplnit pro potřeby uživatelů. Celou stavbu můžete jednoduše znovu naložit a převézt na další štaci.

Připomíná vám to cirkusové maringotky? Z nich také možná původní princip vyšel. V zázemí kina, kde se konal také doprovodný program festivalu, na to při přednášce upozornil Martin Hart, marketingový ředitel firmy. Ve své přednášce, kam i přes nabitý program festivalu přišlo několik desítek lidí, se věnoval právě historii modulární architektury a zásadním milníkům, které posouvaly modulární výstavbu kupředu. Posluchači se tak v rámci prezentace mohli skrze příklady světových i tuzemských modulárních realizací seznámit se základními hodnotami a principy, které stavění pomocí modulů definují. Návštěvníkům také představil na desítku nejzajímavějších architektonických modulárních skvostů, které dokazují, že modulární architektura není již pouze kontejnerová výstavba, ale rozmanité množství typologií, tvarů a řešení, které má ve světě moderní architektury určitě místo. Po oficiální prezentaci se tak s účastníky rozběhla živá diskuze nad knihami I love Module.

Tato realizace se tak může stát vhodným příkladem pro další organizátory festivalů, městských koncertů, přednášek či jednorázových akcí v centrech měst. Modulární zázemí je určitě vhodnější, než obtížná výstavba či stanové tábory. Můžeme se tak těšit na další sezónu akcí pod širým nebem a nezatěžovat se starostmi nad nepřízní počasí. Modulární systém na tomto příkladu opět ukázal široké možnosti modulární výstavby. A KOMA se proto ráda stala hrdým partnerem festivalu.

Pro možnosti modulární architektury i spolupráce s KOMA můžete kontaktovat zástupce vizovické společnosti zde.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři