Novinky a názory / názory a komentáře

Myslet na detaily... se v segmentu koupelnového nábytku vyplácí

Nejen design, ale také špičkové technologické zázemí rozhoduje o úspěchu koupelnového nábytku na českém trhu. Jeden z předních výrobců – společnost Dřevojas, v. d., vybroušenost strojního zázemí ukázala také na nových kolekcích pro letošní rok. O tom a mnohém dalším s managerem marketingu Dřevojasu Ing. Zdeňkem Blažkem.

Dřevojas , 28. 4. 2015

Proč je tak důležitá úroveň technologického zázemí?

Nábytek do koupelny – na rozdíl od toho do obývacího pokoje či ložnice, je nadměrně vystavován vlhku, střídání teplot a někdy i přímému styku s vodou. Už z tohoto pohledu je kvalitní výroba alfou a omegou úspěchu. Vyspělé strojní zázemí také dovoluje nabízet širokou nabídku dekorů, povrchových úprav a nejrůznějších praktických – nadstandardních detailů, jako třeba osvětlení zásuvek. V podstatě komfortnost je také ukazatelem vyspělosti výrobce.

A co design? Přece i na něm záleží…

Dřevojas v loňském roce vstoupil na německý trh, kde si vybudoval podstatné zastoupení. Němečtí zákazníci jsou velmi přísní a nároční na kvalitu, funkčnost a design. A v podstatě: spolu s italskými jsou ty německé výstavy a veletrhy těmi, které také udávají trend v interiérovém designu. Díky tomu jsou kolekce Dřevojasu nadčasové, nabízejí řadu praktických zlepšení a celkově si zvyšují svou úroveň. Na úvod bych jako takový příklad zmínil naši novinku, kterou nabízíme jako jediní na trhu. Jde o speciální protiskluzové podložky do zásuvek, které jsou vyjímatelné a omyvatelné, a jejich hlavní funkcí je zafixovat všechny předměty, aby nedošlo při otevírání nebo zavírání zásuvky k jejich nekontrolovatelnému pohybu. Navíc jsou až z Japonska, tak jsme přísní na 100% funkčnost.

Pojďte nám představit zmíněné detaily, na kterých se ukazuje vaše výrobní vyspělost?

Začal bych určitě kolekcí integrovaných úchytek, které jsou zafrézovány do horní hrany zásuvek. U mnohých výrobců se můžeme setkat s tím, že na zadní straně dvířek je jejich uchycení ke korpusu značně nevzhledné. Naproti tomu naše výroba nabízí precizní zpracování, kdy kovová zadní část úchytky přesně zapadne do vyfrézovaného otvoru. To znamená, že zadní strana dvířek i úchytka tvoří jednu dokonalou rovinu. Navíc jsme se postarali také o bezpečnost - integrované úchytky byly v některých podání hodně ostré. My jsme si pohráli s hranami a pod jemným úhlem je zaoblili. Jsou bezpečné i velmi příjemné do ruky.

V úvodu jste zmínil také osvětlení zásuvek? To je zajímavý detail…

Letošní rok jsme chtěli věnovat detailům, které uživatelům usnadní a zkomfortní používání koupelnového nábytku. Spolu s naším technologickým oddělením se podařilo vyvinout speciální osvětlení do zásuvek, fungující na pohybové čidlo – k rozsvícení dojde po otevření zásuvky… Když už zmiňujeme osvětlení – to je velmi podstatná a mnohdy opomíjená věc. Světlo kromě svého primárního účelu také umí navodit příjemnější atmosféru a mnohdy pomáhá materiálům, aby lépe vynikly. Možná proto jsou stále oblíbenější galerky – mnozí architekti a designéři se je už nebojí navrhovat do interiérů.

Galerky už asi nebudou jen obyčejné zrcadlové skříně, že?

To vůbec – galerky si ušly pěkný kus cesty. Dnes jsou v nich integrované LED diodové pásky, a to nejen po stranách – ale např. u kulatých zrcadel umíme LED pásky obtáhnout i tento tvar. Efekt je pak opravdu zajímavý. Galerky se stále více snažíme designově spojit s nábytkem. Proto není výjimkou, že korpus – boky je možné lakovat do totožného odstínu s ostatním nábytkem. Absolutně novým pojetím je model galerky, který slouží k zabudování do zdi – niky. Viditelný je pouze několika centimetrový rámeček z MDF materiálu, který ohraničuje zrcadlovou čelní plochu dvířek. A protože vše je o pocitech…světlo galerek je možné také pozvolna zhasnout – mluvíme o tzv. efektu stmívání, kterým se naše produkty zase trochu odlišují od konkurence.

Když už se bavíme o tom, v čem jste jiní než zbytek trhu… letos jste také představili poměrně netradiční povrchové úpravy, že?

Kolekce Dřevojas 2015 jsou výjimečné nejen pro design povrchových úprav – zmíním např. dekor paluba (imituje dřeviny používající se v loďařství) nebo hluboký mat VELVET TOUCH, který má na dotyk strukturu lidské kůže. Obecně jsme se inspirovali tvarovým minimalismem. A hodně jsme šli také po kvalitě. Kromě špičkové úrovně použitých materiálů a povrchových úprav jsme spojili síly s výrobcem luxusních umyvadel – německou značkou DURAVIT, která na trhu figuruje už od roku 1817. A tady je další novinka pro letošní rok – zákazníci si mohou u vybraných koupelnových modelových řad vybrat, zda chtějí daný typ umyvadla v provedení keramika nebo exkluzivní variantě litý mramor, a to bez jakýchkoliv příplatků. Tento krok je reakcí na vysoké nároky německého trhu, který vyžaduje perfektní umyvadla v dokonalé rovinatosti povrchu. A my chceme nabízet komfort, ale rozhodně nepřenášíme vyšší náklady na zákazníka. To je typický prozákaznický přistup, který by měl razit každý výrobce…

Takže nábytek z Dřevojas si můžeme pořídit de facto přesně na míru…

Přesně tak. To je i naší filozofií. I ve standardu nabízíme mnoho variant a možností, jak si mohou zákazníci nábytek vyladit podle svých představ. A to jak z hlediska třeba úchytek - všechny námi nabízené typy mají stejnou rozteč, to znamená, že jsou kompatibilní se všemi skříňkami. Volnost je také v barvách skříněk. Každou modelovou řadu lze pořídit i ve variantě tzv. INDIVIDUAL. Jde o povrchovou úpravu lakováním do kteréhokoliv odstínu ze vzorníku barev RAL nebo NCS. V posledních letech jsme si také položili otázku, jaký nábytek zákazníci často hledají a na českém trhu špatně nacházejí… Slabým místem se ukázal být prostorově úsporný nábytek. Přeci jen paneláková koupelna většinou nedisponuje komfortností. A proto vznikly speciální kolekce koupelnového nábytku do malých prostor se sníženou hloubkou skříněk i umyvadla. Na druhou stranu jsou i opačné případy, kdy je místa v koupelně dost. I na to jsme připraveni. Vybrané skříňky od Dřevojasu mají variabilní rozměry až např. kolem 120 cm šířky s možností dvojumyvadla. I přesto se stává – a je to zcela přirozené, že si zákazníci nemohou z naší standardní nabídky vybrat model, který by splnil všechny jejich nároky na vzhled nebo rozměry. Proto nabízíme program atypické výroby Dřevojas na míru…

V poslední době bylo o Dřevojasu slyšet také pro jeho spolupráci s mladými studenty z oboru designu a návrhářství…

Před dvěma lety jsme se rozhodli, že zkusíme oslovit studenty a uspořádáme pro ně soutěž Studenti pro Dřevojas. Cílem bylo navrhnout a poté vyrobit zajímavou kolekci nábytku do koupelny. Byli jsme příjemně překvapení z výsledku. Obecně pohled někoho zvenčí je velmi přínosný. Když se v oboru pohybujete dlouho, na nábytek a jeho vzhled už jste zvyklí dívat se určitým způsobem. Nezaujatý přístup studentů byl osvěžující. A výsledek? Kolekce nábytku RETRO, který na sebe upoutal veškerou pozornost zejména na loňském Designbloku… Rozhodně také letos máme v plánu na této akci vystavovat a opět budeme více než zajímaví.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři