Novinky a názory / názory a komentáře

Více vrstev laku vyšší odolnost povrchu nezajistí

Lakované povrchy přináší do interiéru eleganci a originalitu. Ale ne každý lakovaný nábytek je dokonale hladký s vysokou hloubkou barev. Na co si dát při výběru lakovaného nábytku pozor nám poradí pan Ing. Petr Blažek, generální ředitel Dřevojasu, v. d.

Dřevojas , 31. 3. 2015

Nabídka lakovaného nábytku je dnes opravdu široká. Díky čemu to tak je?

Nábytek ve vysokém lesku se dlouhodobě drží na špici v nábytkářském průmyslu. Hodí se téměř do všech prostor a hlavně je velice tvárný, což je pro architekty a designéry velkou výzvou, jak navrhnout designově neotřelý interiér.

Proč je kvalita lakovaného nábytku tak důležitá?

Všeobecně kvalita jakéhokoli nábytku je důležitá, nejen lakovaného. Dříve tomu bylo tak, že investice do nábytku výrazně klesaly, ale tento neblahý trend postupně ustupuje. Dlouhodobá živostnost nábytku se stává rozhodujícím aspektem při výběru.

V čem Vy spatřujete výhody lakovaného nábytku?

Kvalitní lakovaný povrch je dokonale lesklý s vysokou hloubkou barev. Bolestí úplně prvního nalakovaného nábytku, který se před x lety objevil, bylo, že na něm zůstávaly otisky prstů, usazoval se prach a byl hodně náchylný na mechanické poškození. Tyto faktory jsou nyní díky vyspělým technologiím eliminovány. Lakování předchází fáze, ve které je neutralizován elektrický náboj dílců. Díky tomu lak přilne k MDF základu a tím se nábytek stává antistatický. Další nesmírnou výhodou je pak nabídka barev, ve kterých lze nábytek nalakovat. A navíc lakovaný povrch neznamená jen lesk, ale lakovat lze i do matu či polomatu. Vše závisí pouze na fantazii architekta, designéra či zákazníka, kteří mohou vybírat odstín lakovaní ze vzorníku RAL/NCS, nebo si donést svůj vlastní vzorek. Nutno podotknout, že barva na přání je jen začátek. Díky programu Dřevojas na míru není problém vyrobit i nábytek atypických extrémně oblých tvarů.

Znamená víc vrstev laku vyšší lesk a jeho odolnost?

To je mýtus, který bychom chtěli vyvrátit. Více vrstev laku se minimálně podepisuje na jeho vyšší lesklosti nebo odolnosti vůči oděru, poškrábání… Tento aspekt má největší vliv na rovinnost povrchu. Jinými slovy – pokud je dílec nedokonale opracován, není rovný, hladký atd., dokáže více vrstev laku tento problém zakrýt. Pokud je ale předpříprava pečlivá, není důvod, aby měla dvířka deset vrstev laku, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu. A co se týká mechanického poškození – pokud vezmete ostrý nůž a uděláte vryp do lakované plochy, poškodí se jak povrch se dvěma vrstvami laku, tak i nábytek s deseti vrstvami.

Nekvalitně zpracovaný lakovaný nábytek může mít na svém povrchu jemnou krupičku. Jak tento defekt vzniká?

Tento problém nastává v úrovni přípravy povrchu nebo v nedostatečném množství použitého základního laku, který nedokázal nerovnost zakrýt. Výsledná kvalita dvířek v lakovaném provedení je přímo závislá na základovém materiálu a úrovni jeho připravenosti pro lakování. I z tohoto důvodu je pro nábytek ve vysokém lakovaném lesku nutné volit takového výrobce, který má odpovídající technologické zázemí.

A co lakování hran?

Hrany jsou detailem, na který se každý, i zcela laický zákazník, okamžitě zaměří. Kvalita lakovaných hran je opět hlavně o kvalitním materiálu. Hned vysvětlím proč. Přirozenou vlastností hran je jejich vyšší nasákavost oproti neopracovaným (čelním) plochám dílce. Míra nasákavosti souvisí s tím, jakou hustotu dřevních vláken deska má. Čím vyšší hustota, tím menší nasákavost a ve výsledku dokonalejší hrana. My v Dřevojasu používáme nadstandardní MDF desky s hustotou 800 – 900 kg/m3, přičemž u jiných výrobců to klidně může být jen okolo cca 600 – 800 kg/m3.

U Vás v Dřevojasu máte v současnosti nejmodernější lakovací automat ve střední Evropě. Proč jste se rozhodli zaměřit právě na lakovaný nábytek?

Lakovaný povrch pro nás znamená nadčasovost, a jelikož nikdy nevyjde z módy, byla to z hlediska perspektivy firmy jednoznačná volba. Díky preciznosti a vysoké kvalitě lakování jsme nyní skutečně profesionálním výrobním partnerem pro jakéhokoli odběratele, ať už pro koncového zákazníka, tak i pro architekta či designéra. Součástí našich změn nebyla jen modernizace výroby, ale také zavedení zásad tzv. štíhlé výroby – díky kterým vyrábíme rychleji, maximálně kvalitně a pro zákazníky to v konečném důsledku znamená kromě jiného i výrazně kratší dodací lhůty.

A jak probíhá samotný proces lakování v Dřevojasu?

Dokonale očištěné nábytkové dílce z MDF materiálu se vloží do automatu, kde je na ně aplikována polyuretanová barva ve variantě vysokého laku (lesku), matu či polomatu. Slouží k tomu několik trysek, které barvu stříkají v absolutně rovnoměrném nánosu. Nalakovaná dvířka putují následně do sušárny, kde čekají cca 24 hodin na vytvrdnutí povrchu. Každý lakovaný dílec po zaschnutí laku putuje do leštícího centra. Automatická leštička povrch finálně zaleští. S hotovými výrobky se zachází maximálně opatrně. Dokonce máme speciální vozíky s kartáčky, aby se zabránilo jakémukoli poškození.

Děkujeme za rozhovor.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři