Novinky a názory / zprávy

Otevřená zahrada získala zvláštní cenu ministra životního prostředí

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získalo v prestižní soutěži Stavba roku 2013 zvláštní Cenu ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu. Krom tohoto ocenění má již na svém kontě Cenu Nadace ABF a Centra pasivního domu. Unikátní pasivní dům se zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice.

Nadace Partnerství , 11. 10. 2013

Budovu, která vrůstá do špilberského svahu, navrhl pro Nadaci Partnerství pražský ateliér Projektil architekti (Ing. arch. Adam Halíř) a postavila společnost Skanska. Energetický koncept navrhl prof. Jan Tywoniak z ČVUT ve spolupráci s projektanty z Techorg. Slouží jako vzdělávací a poradenské centrum a sídlo hned několika neziskových organizací. Dům obklopuje zahrada (autorkou je Lucie Komendová) s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků a studentů, které vytvořili brněnští výtvarníci Petr Korecký, Ondřej Slavík a David Fišer. Celý tento areál, nazvaný Otevřená zahrada, zpřístupnila Nadace Partnerství v dubnu 2013 a od té doby jej navštívily stovky obyvatel i návštěvníků Brna. Na projekt obdržela Nadace Partnerství spolufinancování z Operačního programu pro životní prostředí.

Unikátní pasivní budova

Dům využívá nejmodernějších technologií, je vytápěn a chlazen pomocí tepelných čerpadel napojených na 8 hloubkových vrtů, recykluje dešťovou vodu ze střech i ze zpevněných ploch zahrady a po „odladění“ v prvním roce provozu bude dosahovat nejnižších spotřeb energií na jednotku plochy ze všech administrativních budov v ČR. „Dům je možné ve všech úrovních napříč prostoupit, prohlédnout nebo se do něj ponořit přes zelenou střechu. Jižním koncem stavba vrůstá do zeleně svahu Špilberku a střechu nabízí k pobytu jako čtvrté venkovní podlaží," popisuje architekt Adam Halíř z Projektil architekti.

Pasivní budova má v těchto dnech za sebou devítiměsíční provoz a k dispozici jsou první čísla o spotřebách. „Měření spotřeby energie odpovídají projektovým předpokladům pasivní budovy. Jsme uprostřed prvního roku, proto ještě nemáme k dispozici finální čísla. Ale už nyní je jasné, že díky využívání dešťové vody na splachování a zalévání zahrady máme 60% úsporu pitné vody. Nutno však podotknout, že opravdu reprezentativní bude až třetí rok provozu," uvedl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Funkční náplní domu je poradenské, konferenční a vzdělávací centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníkům z neziskových organizací a nabízí k pronájmu konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér pasivního domu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.

Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav. Vzhledem k poslání celého areálu je samotný objekt referenční realizací s environmentální tematikou – příručka v praxi.

Jak uvádí Miroslav Kundrata: „Cílem pasivní budovy v centru univerzitního Brna je také vzdělávání a inspirace investorů ze soukromé i veřejné sféry. Chceme, aby při svých záměrech nových staveb nebo rekonstrukcí brali ohled na dlouhodobé spotřeby energií, vody i celkové zátěže na životní prostředí, nejen na okamžité náklady výstavby." 

Profesor Jan Tywoniak z ČVUT doplňuje: „Investor musí mít od počátku jasno, k jaké budově směřuje, přesně zformulovat zadání a podle toho také vyhledat architekta a celý tým na přípravu projektu. Energetický koncept je zcela zásadní předpoklad projektování." 

Živá učebnice pro studenty

Už během stavby organizovala Nadace Partnerství pro studenty z brněnských a pražských univerzit exkurze. V systematické spolupráci s vysokými školami chce pokračovat i v budoucnu: veškerá data o provozních spotřebách a chování budovy bude pro studijní účely, zejména brněnské VUT a pražské ČVUT, poskytovat on-line.

Po celou dobu sledoval se svými studenty stavbu také doc. Josef Chybík, děkan na Fakultě architektury VUT v Brně: „Zajímá mě to odborně i jako pedagoga. Pro studenty byla stavba Nadace Partnerství jedinečným výukovým objektem. Mohli zde v praxi vidět poměrně ojedinělé technologie a postupy. Navíc ve vzorném provedení a kousek od fakulty."

Základní informace Název: Otevřená zahrada Nadace Partnerství Adresa: Údolní 33, Brno Investor: Nadace Partnerství

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři