Novinky a názory / zprávy

Pieta uprostřed lesa. V mezinárodní soutěži na památník holokaustu Romů a Sintů v Letech zvítězilo studio Terra Florida a Atelier Světlík

Dlouho debatovaný Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku zná svou budoucí podobu. Na včerejší tiskové konferenci představili zástupci Muzea romské kultury vítězný návrh mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže, kterým se stal projekt studia Terra Florida a Atelieru Světlík. Památník se kromě uctění obětí holokaustu bude soustředit také na témata diskriminace menšin a lidských práv.

EARCH.CZ , 10. 6. 2020

41 návrhů z 12 zemí

Během druhé světové války vznikl v Letech u Písku nejdříve kárný pracovní tábor, který se v roce 1942 proměnil na romský koncentrační tábor, kam byly zasílány celé romské rodiny. V 70. letech minulého století zde vznikla velkovýkrmna prasat, o jejímž odkupu rozhodla vláda roku 2017. Poté začalo Muzeum romské kultury pracovat na projektu nového památníku.

Mezinárodní dvoukolovou krajinářsko-architektonickou soutěž na návrh Památníku holokaustu Romů a Sintů vypsalo Muzeum romské kultury v říjnu minulého roku. Do soutěže se přihlásilo celkem 41 návrhů z 12 zemí světa, do druhého kola soutěže pak porota vybrala 7 finalistů. Vítězem soutěže se stal návrh architektonické a krajinářského studia Terra Florida (Jan Sulzer, Lucie Vogelová) a architektonické kanceláře Atelier Světlík (Jan Světlík, Vojtěch Šedý, Filip Šefl), na kterém dále spolupracovali Roman Černohous a Petr Karlík. Projekt pracuje s lesem jako hlavním kompozičním prvkem, do kterého se jednotlivé části památníku otevírají ať už přímo nebo prostřednictvím velkých oken.

Vítězný návrh Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech od studia Terra Florida a Atelieru Světlík

Druhé místo získalo architektonické studio n-1, třetí pak italské studio Andrea Govi Architetto. Mezi sedmičku finalistů se dostal také tým architektů ve složení Martin Duba, Petr Šindelář a Tereza Šindelářová, německá krajinářská kancelář Rehwaldt Landscape Architects ve spolupráci s českými BY Architects (studia zvítězila v soutěži na rekonstrukci Karlova Náměstí v Praze), kanadské studio Office OU a tým architektů Karel Filask, Zdeněk Rothbauer, Vendula Bažová a Martin Bosák.

„Málokteré místo v České republice vypráví příběh o utrpení Romů a Sintů během druhé světové války tak naléhavě jako Lety u Písku. Stejně jako byl letský tábor překryt vrstvami půdy, bylo i téma romského holocaustu mnohými marginalizováno a odsunuto mimo zájem většinové společnosti. Naším úkolem je splatit Romům a Sintům historický dluh. Nový památník by měl informovat nejen o historii holokaustu Romů a Sintů, ale přiblížit i samotné místo, jehož osud dokládá, jak se vyvíjelo a vyvíjí soužití Romů a většinové společnosti. Pevně věřím, že bude mapovat kořeny nenávisti a diskriminace, probouzet zájem o téma lidských práv, ale také usnadní vzájemné porozumění mezi romským a neromským obyvatelstvem,“ pronesl během představení výsledků ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Vítězný návrh Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech od studia Terra Florida a Atelieru Světlík. Portikus a vstup do návštěvnického centra

V čele poroty Josef Pleskot

Všechny návrhy posuzovala porota složená ze zástupců Muzea romské kultury, ministerstva kultury, historiků a potomků obětí koncentračních táborů. Předsedou poroty se stal Josef Pleskot, kterého dále doplnila slovenská umělkyně Emilia Rigová, vedoucí Ústavu krajinářské architektury na Fakultě architektury ČVUT Vladimir Sitta, historik umění a architektury Rostislav Koryčánek, rektorka soukromé architektonické školy ARCHIP Regina Loukotová a architekt a urbanista působící v Londýně Igor Marko.

Vítězný návrh Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech od studia Terra Florida a Atelieru Světlík. Výstavní hala

Dokončení v roce 2023

Hlavním posláním Památníku holokaustu Romů a Sintů má být uctění památky obětí tábora, informování o historii místa a holokaustu Romů a Sintů, poskytování vzdělávání a podněcování diskuzí v otázkách, jako je diskriminace menšin a vyloučení ze společnosti či lidská práva a svoboda člověka. Demolice stávajícího objektu vepřína má proběhnout v druhé půlce roku, s dokončením památníku se počítá v roce 2023. Odhadované náklady na realizaci mají dosáhnout částky 31,5 milionů korun, přičemž hlavními zdroji budou Fondy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norské fondy.

Vítězem krajinářsko-architektonické soutěže na Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku se stal návrh studia Terra Florida a Atelieru Světlík

Klíčová slova:

architektonická soutěž

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři