Činžovní dům na Břevnově, BY Architects Foto: Alex shoots buildings
Novinky a názory / názory a komentáře

PODCAST: TOP 35 českých staveb. Architektka Markéta Zdebská vybírala ty, kde se „člověk cítí dobře“

Každý rok jeden úspěšný architekt vybírá nejlepší tuzemské stavby do ročenky Česká architektura. Letos to byla Markéta Zdebská. Ze tří set vybrala pětatřicet. Které to jsou? Mluví o tom v podcastu Bourání na Radiu Wave.

Karolína Vránková , 21. 5. 2025

|  Bourání

 

Ne všechny stavby v realitě vypadají stejně dobře jako na fotografiích. Markéta Zdebská jich objela celou stovku a některé ji naživo zklamaly. Která a od koho? „Byla to překvapivě docela známá jména. Investice, obzvlášť z veřejných prostředků, by neměli dělat architektky a architekti, kteří nemají rádi lidi,“ říká Markéta.

A které stavby se do ročenky dostaly?

Dům v Jindřichově Hradci

Třeba městský dům v Jindřichově Hradci, který je upravený na bydlení pro více rodin, které se může v čase měnit. Je od architektů Martina Petříka a Matěje Šebka – jejich jména jsou v ročence vůbec poprvé.

Foto: Dům v Jindřichově Hradci, Martin Petřík a Matěj Šebek

Palmový skleník

Rekonstrukcí prošly také bývalé Sluneční lázně v Luhačovicích od Dušana Jurkoviče. Provedl ji ateliér TRANSAT architekti. Markétu Zdebskou nejvíc zaujal vyčištěný palmový skleník. „Je to skvělý prostor, jeďte se tam podívat,“ říká.

Foto: Palmový skleník ve Slunečních lázních v Luhačovicích, TRANSAT architekti

Nové probošství

Také Nové proboštství na Pražském hradě je po rekonstrukci, kterou navrhlo Studio ACHT. V zadním traktu přibyl malebný veřejný prostor a dvě nové přístavby. V jedné sídlí Starbucks, což se na hradě zdá dosti nepatřičné. „Není to podstatou toho objektu, kvality jsou jinde,“ říká.

Zelený dům

„Bylo vidět, že ten člověk je tam strašně spokojený,“ všimla si architektka na návštěvě investora rodinného domu od Aoc architekti. Tenhle dům provokuje tím, jak velmi zelený je. „A proč ne,“ říká Markéta Zdebská.

Foto: Zelený dům, Aoc architekti

Tělocvična v Drahotuších

V malé moravské obci si nechali navrhnout přístavbu k základní škole. Hlavním kritériem při výběru architekta byla cena projektu, ale přesto to dobře dopadlo. „Měli štěstí, že to vyhráli mladí architekti, kteří to chtěli udělat dobře,“ říká Markéta Zdebská o práci ateliéru StudioPAB.

Foto: Tělocvična v Drahotuších, StudioPAB

Rekonstrukce domu v Českých Milovech

V usedlosti v Českých Milovech proběhla rekonstrukce rovněž velmi citlivě. Majitelé tu dokonce zbudovali malé muzeum skla, které je přístupné veřejnosti.

České Milovy 2

Interiér usedlosti v Českých Milovech, navrhli cuboid archiekti.

Foto: Rekonstrukce domu v Českých Milovech, cuboid archiekti

Dům na Smíchově

Dům na Smíchově, jehož výraz určuje kultivovaný rastr oken a umělecké dílo na střeše. Toho si všímá autorka ročenky a chválí také souhru developera a architektů: „Zdá se, že se jedná o vztah založený na důvěře, partnerství a dlouhodobé spolupráci, a téměř není znát, kdo je na které straně,“ píše v knize. Navrhli A.LT Architekti.

Foto: Bytový dům na Smíchově, A.LT Architekti

Vstup do řeky v Krumlově

„Je to drobnost, je to radost, je to komfort, který ocení loď s vodáky, ale i kolemjdoucí, který má chuť chvíli pozorovat vodní hladinu,“ píše autorka ročenky. Navrhl Ondřej Busta, který v Českém Krumlově dělá městského architekta.

Foto: Vstup do řeky v Krumlově, Ondřej Busta

Dům od BY Architects

Autor ročenky může zařadit také jednu vlastní stavbu, Markéta Zdebská prý dlouho váhala, jestli to má udělat. Nakonec však dům svého studia BY Architects přece jen do ročenky dala. Je to rekonstrukce činžovního domu v pražském Břevnově. Chtěla tím upozornit i na pečlivý přístup investora.

Foto: Činžovní dům na Břevnově, BY Architects

Dům od BY Architects zezadu

Z kanceláří vznikly byty a díky dvorní přístavbě má každý balkon nebo terasu, vysvětluje Markéta Zdebská. „Bylo to možné jenom díky tomu, že to není v památkové zóně,“ říká. Neměla by se památkářská pravidla změnit a umožnit podobné vstupy, které zlepší kvalitu bydlení? I nad tím se architektka zamýšlí v Bourání.

Zázemí přehrady

Zázemí přehrady v Jablonci nad Nisou navrhlo studio Prokš a Přikryl. Stejně jako ostatní stavby ročenky splňuje hlavní kritérium kurátorky. A to shrnula takto: „Aby ta stavba nebo záměr směřoval k lidem, aby se tam cítili dobře a dobře to fungovalo. Opravdu můžu odpřisáhnout, že jsem se všude cítila dobře nebo tam byl nějaký prvek, který mi udělal hodně velkou radost.“

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři