Novinky a názory / zprávy

Poslední rozhovor s Bořkem Šípkem

Jen málokterý český tvůrce je tak dobře znám po celém světě a to nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností. Bořek Šípek rozhodně patří k ikonám českého sklářského designu a jeho osobnost zanechala v řadě zemí světa nemalou stopu. Současnému uměleckému světu bude chybět.

Karolína Řeháčková , 15. 2. 2016

Jeho úspěchy zní až pohádkově v kontrastu s krušnými začátky jeho osobního i tvůrčího života. V patnácti letech se stal sirotkem a rozhodl se emigrovat do Německa, kde také poprvé zaujal odbornou veřejnost svým skleněným domem, který navrhl pro svou sestru. Žít a tvořit se ale rozhodl v Nizozemsku, kde si po čase založil své vlastní designerské studio. Nizozemí si jeho osoby během let začalo vážit natolik, že ho město Den Bosch pověřilo stavbou svého muzea. Paradoxně Nizozemí, které ho v začátcích jeho tvorby uvítalo s vřelou náročí, jakoby v předtuše právě v den Šípkova úmrtí otevřelo v Muzeu Jana Ámose Komenského v Naardenu jeho výstavu. Podle původních plánů se slavnostního zahájení měl i účastnit, k tomu už však bohužel nedošlo. Bořek Šípek zemřel ve svých 66 letech v sobotu 13.února.

Čeští Šípkovi příznivci měli to štěstí, že se v říjnu loňského roku mohli s Bořkem Šípkem osobně setkat na vernisáži jeho retrospektivní výstavy „Out of limits“ v pražském Tančícím domě. V prostředí této výjimečné výstavy, která je průřezem jeho tvorby, vznikl i jeho zřejmě poslední rozhovor.

¨

“Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci - můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života,” popisoval výstavu při jejím zahájení Bořek Šípek.

Na výstavě se představuje téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kousky nábytku, které Bořek Šípek vytvořil během posledních 20 let. Součástí výstavy jsou také díla z období začátků jeho tvorby či váza s názvem "Neuchopitelný šípek", kterou pro Bořka Šípka navrhl bývalý český prezident Václav Havel.

Ostatně s érou Václava Havla je v očích české veřejnosti spjata osoba Bořka Šípka velmi významně. Po slovinském architektovi Josipu Plečnikovi byl prvním tvůrcem, který na žádost prezidenta republiky Václava Havla výrazně zasáhl do architektury Pražského hradu a působil zde několik let jako hradní architekt. Významně se v posledních letech také podílel na udržení vzpomínky právě na Václava Havla. Je autorem řady tzv. Laviček Václava Havla, které najdeme po celém světě.

Vedle jeho autorské tvorby je významná i jeho pedagogická činnost jak v Čechách tak ve světě a ne nadarmo se pyšní doktorským i profesroským titulem.

Šípek podle mluvčí České komory architektů Zuzany Hoškové přispěl velkou měrou k popularizaci české architektury a uměleckého řemesla, a to nejen na domácí půdě, ale také v zahraničí. Vzhledem k velké šíři jeho záběru představoval výjimečnou osobnost umělecké scény, která bude českému prostředí chybět, uvedla Hošková.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři