Novinky a názory / zprávy

Pozemky pro stavbu domů jsou dražší a menší

Bytová situace v Praze je stále na bodu mrazu. Ceny bytů se nesnižují. Právě naopak. Nájmy překračují hranici i 20 000 Kč. Vyplatí se ale hledat bydlení někde za Prahou nebo si postavit vlastní dům?

Banka CREDITAS a.s. , 1. 4. 2020

Ceny pražských bytů se průměrně pohybují kolem 6 milionů korun. V centru města ale snadno dosáhnou k 10 či 15 milionům a výše. Mnozí tak stojí před otázkou, zda své peníze investovat do bytu ve městě nebo si raději pořídit domek za Prahou. V obou případech to ale bez hypotéky na bydlení pravděpodobně nepůjde. Kalkulačka hypotéky vám pomůže spočítat výši splátek, což usnadní i tvorbu rozpočtu a plánování.

Situace s pozemky není ideální

Stavební pozemky, zejména pak v blízkosti Prahy, jsou dnes stejně jako byty pomalu nedostatkovým zbožím. Je jich málo. A navíc se zmenšují. V oblíbených Říčanech u Prahy volný pozemek pro stavbu rodinného domu nenajdete. A když už, tak za metr čtvereční zaplatíte přes 2 000 korun. Ale například pozemek v Čestlicích, který je již zasíťovaný, vás vyjde i na více než 6 000 korun za metr čtvereční.

Musíte slevit ze svých požadavků

Jestli hledáte vhodný pozemek, ale stále nenacházíte, budete muset slevit ze svých nároků. Důležitou roli u koupi pozemku hraje lokalita, resp. vzdálenost od velkoměsta a také dostupnost hlavních dopravních tepen. Kromě toho jde také o velikost pozemku. Bohužel, velké zahrady se už dnes spíše nedočkáte a vystačit vám bude muset pozemek o velikosti menší než 1 000 metrů čtverečních. Mnohdy ještě méně.

Vzdálenost se prodlužuje

Lidé si uvědomili, že jestli nechtějí utratit celý svůj majetek, musí hledat ve vzdálenějších oblastech. A to klidně i 30 a více kilometrů od Prahy. Počítá se často i s hodinovým dojížděním do města. Proto je důležité mít po ruce hlavní dopravní tepny. K oblíbeným lokalitám v blízkosti Prahy, kde lidé hledají pozemky, patří již zmíněné Říčany, ale také Jesenice, Hostivice, Dobřichovice a Beroun.

Strhnout a postavit

Jelikož stavebních pozemků je málo, mnozí přicházejí s náhradním plánem – koupit dům na odpis, nechat ho strhnout a postavit nový.

Klíčová slova:

byt

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři