Novinky a názory / historie a teorie

Psí vycházka na Vinohradech

Prošli jsme se ulicemi Dykovou a Hradešínskou, které nabízejí množství zajímavých architektonických děl. Stejně tak i Chorvatská, kde jsme byli také. Vinohrady jsme letos navštívili již podruhé a opět to stálo za to.

Zdeněk Lukeš , 22. 6. 2016

Druhou jarní Psí vycházku jsme začali u Janákova Husova sboru čs. církve husitské v Dykově ulici u Bezručových sadů na Vinohradech (první vycházka viz zde). Krásný funkcionalistický komplex z přelomu dvacátých a třicátých let prošel nedávno pečlivou rekonstrukcí, o které nám podrobněji poreferoval její autor architekt Miroslav Cikán ze studia MCA. Pak si účastníci prohlédli prostor kolumbária, který upravil architekt Jiří Jakub z původního divadelního sálu, na stěně je freska malíře Františka Jakuba – architektova otce.

Pak jsme pokračovali Dykovou ulicí východním směrem. Viděli jsme vily Aloise Dryáka s raně secesní dekorací a Ladislava Machoně z dvacátých let s keramickým obkladem, v níž byly také prostory svobodných zednářů. Naproti v ústí Nitranské ulice je bývalá Křižíkova továrna architekta Ludvíka Kysely. Na severní straně ulice pak jsou činžáky a hluboké předzahrádky. Domy většinou navrhl architekt Richard Klenka, rytíř z Vlastimilu, pro stavitele Františka Buldru na počátku minulého století. Na jednom je pamětní deska s plaketou básníka Dyka od Ladislava Šalouna.

Naproti jsou vily, z nichž zmíním okachlíkovaný dům od funkcionalisty a Gočárova žáka Františka Marka, na konci ulice je pak bývalý domov Charlotty Masarykové od první české architektky Milady Pavlíkové-Petříkové z druhé poloviny dvacátých let. Pak jsme šli směrem na jih ulicí Chorvatskou a prohlédli si vilu od Kamila Roškota, Kotěrova žáka, z roku 1923.

Poté jsme směřovali zase k západu ulicí Hradešínskou, v níž bydleli architekti Kotěra, Machoň i Plečnik. Minuli jsme artdecové domy Františka Alberta Libry, několik „hradních“ domů a došli ke Kotěrově vlastní vile z roku 1908, postavené ve stylu moderny s drásanou omítkou a bílými cihlami. V době vzniku to byla ukázka moderního bydlení, v domě byl i Kotěrův soukromý i školní ateliér. No a pak jsme se vrátili zpět k Janákovu sboru, kde vycházka skončila. Počasí bylo jako obvykle krásné. Tak tomu bude doufám také někdy v polovině července, kdy se uskuteční další – a opět na Vinohradech. Bude spojena s uvedením knížky Psí vycházky 5, která vyjde na konci června v Nakladatelství Lidové noviny. Knížka je věnována jediné ulici – Vinohradské třídě, kterou v ní projdeme od Václavského náměstí až do Strašnic. Vycházka bude pochopitelně kratší a začne v nově otevřené prodejně NLN na náměstí Jiřího z Poděbrad. Přesné datum sdělím na svých webových stránkách i zde.

A na závěr pozvánka na přednášku o Pavlu Janákovi, která se uskuteční v Trmalově vile Jana Kotěry (Vilová 11, Praha 10 – Strašnice) ve středu 22. 6. v 18 hodin.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři