Novinky a názory / zprávy

Shoda na konferenci Pasivní domy 2014: technologie máme, chybí politická strategie

Hlavním městem energeticky úsporného stavebnictví se stalo minulý týden na dva dny Brno. Do místního Kongresového centra se sjely stovky odborníků, aby si vyměnily aktuální poznatky o navrhování, stavbě i rekonstrukcích domů do energeticky pasivního standardu.

EARCH.CZ , 7. 11. 2014

Konferenci navštívilo 320 specialistů, kteří získali nové informace a zkušenosti ve všech oblastech souvisejících s projektováním a výstavbou pasivních domů.

Jedním z hlavních řečníků na konferenci nebyl stavař ani architekt, ale zástupce regionální vlády z Bruselu. Grégoire Clerfayt, ředitel oddělení energetiky, prezentoval unikátní program, jehož výsledky mohou být inspirací i pro české úřady. Za deset let se pomocí koherentní strategie podařilo vytvořit z energeticky neúsporného regionu jednoho z evropských premiantů.

Od roku 2015 se budou v Bruselu stavět pouze pasivní domy. "Základem je nebát se vytyčit si jasný cíl a zapojit do procesu všechny ochotné aktéry, mezi nimiž sdílíte informace a zkušenosti," doporučoval zúčastněným politikům a úředníkům Clerfayt. V bruselském regionu se díky programu podařilo v období 2004–2012 snížit energetickou náročnost o 14 %, přestože počet obyvatel o 14 % vzrostl. Na potřebnosti dlouhodobé a jasné strategie se shodovali i přítomní projektanti a zástupci stavebních firem.

Na konferenci byly prezentovány také nejnovější tuzemské projekty postavené v pasivním standardu, mezi nimiž zaujala zejména základní umělecká škola v Holicích. "V Česku už funguje mateřská škola, dům pro seniory, několik bytových domů, administrativní budovy a samozřejmě stovky a stovky rodinných domů. Energeticky pasivní standard se osvědčil a záleží už jen na nás, jak smysluplně tyto zkušenosti využijeme v dalším rozvoji českého stavebnictví," uvedl Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které konferenci pořádalo.

Příští rok se konference uskuteční na podzim v Bratislavě.

10. ročník mezinárodní konference Pasivní domy 201431. října – 1. listopadu 2014Kongresové centrum, Brnohttp://konference.pasivnidomy.cz

Konferenci pořádalo Centrum pasivního domu a Inštitút pre energeticky pasívne domy. Záštitu nad konferencí převzal předseda vlády, Bohuslav Sobotka, ČKAIT, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo pro místní rozvoj, Jihomoravský kraj a město Brno. Hlavním mediálním partnerem byl portál TZB-info.cz. Partnery konference byly společnosti Isocell, Dafe-plast a Advantage Austria.

Centrum pasivního domu (CPD) je neziskovou organizací, která vznikla za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků a další odborníci se zájmem o pasivní domy. Sdružení CPD tak představuje nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která aktivně podněcuje, spoluvytváří a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejnosti, nevyjímaje českou politickou reprezentaci.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 7. 11. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

konference

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři