Novinky a názory / názory a komentáře

Vítěz Global Holcim Awards staví školy v Africe

Absolutním vítězem minulého ročníku Holcim Awards se stal Afričan Diébédo Francis Kéré, který roku 2005 založil v Berlíně kancelář Kéré Architecture s druhou pobočkou v Burkina Faso v Africe. Filosofií týmu, který je tvořen celkem osmi architekty z celého světa, je stavění budov s co nejmenší energetickou stopou při získání co největšího přínosu pro svého uživatele.

Jaroslav Sládeček , 23. 9. 2013

Diébédo Francis Kéré se narodil ve vesnici Gando v Burkina Faso. Byl nejstarším synem a díky tomu jediným dítětem z celé rodiny, které mohlo chodit do školy. Díky stipendiu vystudoval Technickou Univerzitu v Berlíně a založil zde kancelář Kéré Architecture.

Po absolvování se vrátil do své země, aby svými znalostmi pomohl místním lidem zlepšit kvalitu života. Jeho první stavbou byla roku 2001 základní škola v Gando. Ta byla později rozšířena ještě o knihovnu, bydlení pro učitele a další třídy. V současnosti zde probíhá stavba střední školy a centra pro ženy.

Za svou práci v Gando získal několik ocenění jako je švýcarská cena za architekturu BSI, Marcus Prize a nejnověji v roce 2012 zlatá cena Global Holcim Awards. Diébédo Francis Kéré je průkopníkem a propagátorem trvale udržitelné a komunitně vytvářené architektury, využití místních materiálů a technik. Snaží se o adaptaci nových technologií jednoduchou cestou a klade důraz na potenciál lokálních komunit.

Následuje exkluzivní rozhovor s tímto vítězem Global Holcim Awards 2012:

Co byl hlavní důvod, že jste se rozhodl pro povolání architekta?Už jako školák jsem získal zkušenosti, když jsem musel pomáhat se stavbou a opravou tradičních staveb z hlíny. Byla to těžká práce a navíc se tyto stavby po každém velkém dešti rozpadaly. Již tehdy jsem si přál, abych jednou dokázal postavit lepší stavby, které by období dešťů přestály.

Přál jste si již tehdy také postavit ve své rodné vesnici novou školu?Sám jsem chodil na vyučování do školy, kde byla vnitřní teplota nesnesitelně vysoká. A plechová střecha byla tak nízko, že se jí dospělí mohli dotknout a tak se často popálili. Říkali jsme tehdy těm školám „Toaster“. Takových škol je pořád ještě hodně, ale samozřejmě, že je to lepší, než nemít žádné vyučování. Během svého studia architektury jsem se naučil, jak se tomuto vyhnout a ještě jako student jsem ve své vesnici postavil z hlíny jednu vzorovou základní školu.

Co je vaším hlavním cílem v navrhování? A v životě? Pomáhat svým lidem v Burkina Faso. Předávat jim znalosti stavění udržitelných staveb a umožnit jim navštěvovat školy, kde by učení bylo příjemné.

Jak podle vás vzniká architektonická idea? Jak vás napadne řešení? Inspirují mě lidé. Nezáleží na tom, kde je poznám, neustále se objevují situace, kdy se můžete učit od druhých. Rozdílné kultury řeší problémy různými způsoby. Snažím se být otevřený a vkládat tyto inspirace do svých návrhů.

A co vás nejvíc inspiruje? Často se dostávám do situací, kdy nemá smysl čekat na pomoc a musíte si poradit sám. Například v Burkina Faso jsou na konci léta vždy silné deště, které silně poškozují infrastrukturu. Namísto čekání na pumpy od NGO jsou lidé schopni vymyslet neuvěřitelně kreativní řešení, aby mohli dál vést svůj každodenní život. Takové situace jsou pro mne velkou inspirací.

Souhlasíte s tím, že trvale udržitelné stavění je něco nového, a že to znamená, že odteď by měl každý navrhovat ekologicky? Co pro vás slovo „udržitelný“ znamená? Nejen v architektuře, ale ve všech možných disciplínách se dnes hodně mluví o udržitelnosti. Je nesmírně důležité uvědomit si vážnost ubývání zdrojů. Ale je nutné také vidět v jakém kontextu své činy uskutečňujeme. Pokud pošlu solární panely z Německa do Burkina Faso, kde jsou high-tech výrobky stále problematické, nemohu to nazvat udržitelné, i když to zdůvodním snahou snížit využívání neobnovitelných zdrojů energie. Pokud ale využiji přírodních elementů bez technické podpory k tomu, abych zlepšil například klimatické podmínky, tak i když budu dál používat elektrické osvětlení, je to podle mě udržitelnější přístup.

Co vás přivedlo do soutěže Holcim Awards? Bylo těžké projít procesem přihlašování? Věděl jsem o té soutěži, protože jsem do ní před lety příhlásil jeden svůj dřívější projekt, který tehdy nezískal žádnou cenu. Zkusil jsem to tedy znovu, protože přihlášení a odeslání soutěžního projektu je velice jasně definováno a je zde veliká podpora ze strany pořadatele.

Jak se váš úspěch v této soutěži odrazil ve vaší další kariéře? Byla to velká změna? Bylo to poprvé, co jsem zvítězil s projektem, který ještě nebyl realizován. A toto ocenění prokázalo jistou kvalitu mé práce. Souvisela s tím velmi silná publicita a samozřejmě, že peníze z výhry nám zásadně pomohly učinit další krok v našem růstu.

Další informace o soutěži Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

Klíčová slova:

Holcim Awards profil

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři