Novinky a názory / zprávy

Vítězem Grand Prix architektů 2014 se stala přestavba městských lázní v Liberci na galerii

Výsledky Grand Prix architektů 2014 - národní ceny za architekturu byly slavnostně vyhlášeny 13.května ve Veletržním paláci. Zde budou také měsíc vystaveny všechny soutěžní práce.

EARCH.CZ , 14. 5. 2014

Mezinárodní porota vybrala vítěze z 69 přihlášených projektů.

Nejlepším rodinným domem se stala stavba atelieru KSA v Mníšku pod Brdy.Cenu za novostavbu dostal horský penzion Kraličák v Hynčicích pod Sušinou od studia Ječmen.

Více o vítězném projektu Oblastní galerie Liberec včetně hodnocení poroty se dočtete v tomto článku.

Výčet všech oceněných projektů naleznete na konci textu. Vybraným oceněným stavbám se pak budeme věnovat v samostatných článcích v následujících dnech.

O architektonickém projektu rekonstrukce Městských lázní

Oblastní galerie Liberec sídlila v neorenesančním Liebiegově paláci přes 60 let. Lázně Císaře Františka Josefa získalo Statutární město Liberec v dražbě po tlaku veřejnosti, která si přála jejich záchranu. Po několika neúspěšných jednáních se soukromými investory se město Liberec dohodlo s Oblastní galerií Liberec a Libereckým krajem, že objekt bude revitalizován na novou galerii.

Prvotní koncept revitalizace městských lázní pro potřeby Oblastní galerie v Liberci vznikl v ateliéru SIAL již v červenci 2009. Tento koncept měl jediný cíl: ověřit prostorové možnosti budovy bývalých městských lázní a vhodnost jednotlivých prostor pro výstavní účely. Budova městských lázní byla celkově rekonstruována pro potřeby výstavního a kulturního centra. V budově jsou umístěny výstavní prostory pro stálou expozici i krátkodobé výstavy, místnosti pro edukační programy, knihovna, kavárna, šatna, prodejna katalogů, skladové a archivní prostory a kanceláře pro zaměstnance galerie. Budova je celá bezbariérová a návštěvníkům nabízí příjemné prostředí a pohodlí moderního výstavního provozu.

Nový depozitář

Západně od historické budovy vznikla v Masarykově ulici novostavba depozitáře o půdorysu 23 x 12 metrů. Tato stavba je s historickou budovou lázní propojena komunikačním krčkem. V novostavbě jsou umístěna moderní pracoviště fotoateliéru, restaurátorské dílny a dílny údržby, správce depozitáře, badatelny a místnost pro ostrahu obou objektů. Největší část ale zabírají depozitáře vybavené moderním depozitárním systémem a klimatizací, která zaručuje stabilní prostředí. Jednotlivá patra novostavby jsou propojena schodištěm a nákladním výtahem, který umožňuje 'distribuci' uměleckých děl po obou budovách.

Z lázní nová galerie

Skloubit požadavky na ochranu památkově chráněné budovy lázní a potřeby Oblastní galerie v Liberci nebylo jednoduché. Nakonec se i díky pochopení obou stran podařilo dojít ke kompromisu, který vyhovuje oběma stranám. V interiéru historických lázní došlo k několika citelnějším zásahům: vybouráním zdí a příček v prostoru bývalých vanových lázní vznikl zajímavý výstavní prostor o rozměrech přibližně 15 x 6 metrů. Tento prostor se opakuje ve třech patrech. Nejviditelnějším zásahem bylo odstranění bazénové vany. Díky tomu se výrazně zvětšily výstavní prostory a zásah umožnil jejich rozšíření i do druhého podzemního podlaží. Tento diskutabilní krok měl ale i jiné opodstatnění - bazénová hala byla poškozená (netěsnila) a i kdyby architekti uvažovali o návratu k lázeňskému provozu, musela by být historická bazénová vana nahrazena novou. Pokud v budoucnu dojde k navrácení původní funkce do budovy lázní, nic nebude bránit, aby se hlavní bazénová hala doplnila o nový bazén. Do malého dvorku mezi křídla budovy lázní a bývalou kotelnu byla vložena moderní přístavba, která slouží jednak jako výstavní prostor (první a druhé podzemní podlaží), tak jako pobytový prostor pro návštěvníky kavárny (první nadzemní podlaží). V prostoru bývalé kotelny vznikla vložením patra místnost pro výukové programy.

Hodnocení poroty

Přeměnit městské lázně postavené v historizujícím stylu na přelomu 19. a 20. století, podle tehdejších typologických zásad takovýchto budov, na galerii výtvarného umění je delikátní úloha. Tento projekt inteligentně uchopil prostorový a architektonický potenciál stávající architektury, který doplňuje dalším potřebným zázemím pro novou funkci v samostatné, jednoduché hmotě nového depozitáře. Osobitě stojící tmavý hranol, v podzemí propojený s hlavní budovou, spolu s úpravami předpolí parteru, přiměřeně indikuje nové poslání historického korpusu. Jádro centrálního, víceúčelového prostoru bývalé bazénové haly v parteru se v podzemí bývalé nádrže přetváří v impozantní výstavní prostor.

Vyvážená míra pokory ke stávající historické architektuře vůči novým vstupům současného výrazového jazyka je při takovýchto úlohách zásadní podmínkou kvalitního architektonického díla. To se podařilo – vzniká celistvý soubor. Vztah historického a nového je udržený v žádoucí rovnováze. Vzájemné spolupůsobení a zároveň suverénní vztah historických a současných architektonických prvků je charakteristický od detailů po celek. Jsou přítomny citlivé, ale i oprávněně razantní materiálové rozhodnutí, kvalitně rozvážené a provedené detaily. Bezprostřední okolí souboru, jeho předpolí a veřejná zahrada jsou kultivovaně upravené.

Nová funkce, prostory a architektura tohoto projektu opět, i když jiným způsobem, oslovují současně naše smysly a mysl, stejně jak to uměly původní lázně.

Tato veřejná investice a způsob, jak je realizována, je významným, smysluplným kulturním počinem.

Oceněné projekty v dalších kategoriích

CENA V KATEGORII NOVOSTAVBA

HORSKÝ PENZION KRALIČÁKHYNČICE POD SUŠINOULUKÁŠ BLAŽEK, EVA BLAŽKOVÁ, VÍTĚZSLAV PETR / JEČMEN STUDIO

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII NOVOSTAVBA

DOSTAVBA BUDOVY SLOVANSKÉHO GYMNÁZIAOLOMOUCMIROSLAV POSPÍŠIL / ATELIER-R

AREÁL SPOLEČNOSTI IPMBNA PRŮHONĚ, KONÁROVICELUDĚK RÝZNER, JIŘÍ VINCENC / OK PLAN ARCHITECTS

PIVOVAR HOSTIVARLOCHOTÍNSKÁ, PRAHA 15PETR KOLÁŘ, ALEŠ LAPKA / ADR

CENA V KATEGORII REKONSTRUKCE

STODOLABENEŠOV U SEMILPAVEL NALEZENÝ, JAKUB ADAMEC / STUDIO RAKETOPLÁN

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII REKONSTRUKCE

REKONSTRUKCE OBJEKTU OSTRAVA-SVINOVLUČNÍ, OSTRAVA – SVINOVDAVID KOTEK, DAVID POSPIECH / PROJEKTSTUDIO EUCZ

CENA V KATEGORII RODINNÝ DŮM

RODINNÝ DŮM MNÍŠEKMNÍŠEK POD BRDYDAVID KOPECKÝ, PAVEL MEJTSKÝ, JÁN STUDENÝ / KSA

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII RODINNÝ DŮM

DŮM ZILVARVÝCHODNÍ ČECHYGABRIELA KAPRÁLOVÁ / ASGK DESIGN

RODINNÝ DŮM V ZELENISEVERNÍ MORAVADAVID KOTEK, KATEŘINA HOLENKOVÁ, ZBYNĚK JENDRYKA / PROJEKTSTUDIO EUCZ

RODINNÝ DŮM KARLOVY VARYM. ROVENSKÉ, KARLOVY VARY – STARÁ ROLEBORIS REDČENKOV, PROKOP TOMÁŠEK, JAROSLAV WERTIG / A69 ARCHITEKTI

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII URBANISMUSMAGISTRÁLA = NOVÁ PRAŽSKÁ TŘÍDANÁMĚSTÍ I. P. PAVLOVA, PRAHACCEA MOBA

CENY V KATEGORII DESIGN

REKREAČNÍ OBJEKT OŠELÍNOŠELÍN, STŘÍBRODUŠAN ŘEZÁČ / MODULORA

PŘÍSTAVBA ZIMNÍ ZAHRADYVLAŠSKÁ, PRAHA 1PETR FRANTA / PETR FRANTA ARCHITEKTI & ASOC

CENA V KATEGORII INTERIÉR

MEGAPIXELKOMUNARDŮ, PRAHA 7PETR KOLÁŘ, ALEŠ LAPKA / ADR

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII INTERIÉR

BAŤOVSKÝ DOMEKBOROVÁ, ZLÍN – LESNÍ ČTVRŤJITKA RESSOVÁ, JAN PAVÉZKA / ELEMENT

RADEGAST PIVNICE ATLANTICKRALOVICKÁ, BRANDÝS NAD LABEMLUKA KRIŽEK / IO STUDIO

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 14. 5. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři