Novinky a názory / historie a teorie

Vychází nová kniha Sídliště Ďáblice: architektura pro lidi. Nabízí odborné texty i rozhovory s prvními obyvateli souboru

Kniha Sídliště Ďáblice: architektura pro lidi, která v těchto dnech míří do prodeje, vznikla z popudu obyvatel sídliště a je určena jak odborné veřejnosti, tak všem, kteří se o téma sídlišť zajímají. Na přípravě knihy se podíleli odborníci z oboru historie umění, architektury, památkové péče, krajinné architektury a také potomci hlavního architekta Viktora Tučka. Díky odborným textům naváže na několik spřízněných projektů (Paneláci, Sídliště Solidarita). Kromě toho se celou knihou prolínají zaznamenané rozhovory s pamětníky výstavby a prvního zabydlování sídliště, kteří zde vyrůstali nebo vychovávali své děti.

EARCH.CZ , 17. 9. 2019

Kniha přináší nové pohledy na Ďáblické sídliště

„Díky zájmu veřejnosti se nám podařilo doplnit knihu o unikátní rodinné fotografie ze soukromých archivů obyvatel, které nikdy publikovány nebyly. Tím kniha získává další rozměr a věřím, že se v ní většina obyvatel najde,“ říká Josef Platil, díky jehož snaze se podařilo knihu vydat. 

Grafickou podobu zpracovalo studio DIP, které získalo řadu ocenění (například Nejkrásnější kniha roku, European Design Awards, nominace na cenu Czech Grand Design, atp).

Unikátní projekt propojující odborníky a „srdcaře“

Kniha vznikala dva roky a kromě dvanácti autorů se na její tvorbě podílelo mnoho dalších osob z různých oborů. Všechny autory spojuje láska k sídlišti, snaha dostat sídliště do povědomí jako výjimečnou lokalitu a obrátit pozornost na umělecky cenné památky. Sídliště Ďáblice je příkladem jedné z nejkvalitnějších realizací obytného souboru výstavby 60. - 70. let 20. století.

Kniha bude slavnostně pokřtěna 7. října v Kulturním domě Ládví v 19 hodin (FB událost zde), více o knize a možnost objednání online na stránkách projektu.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 17. 9. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

kniha sídliště Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři