Technologie / produkty

Cembrit Patina Rough: fasády, které stárnou do krásy

Čas se podepisuje na každém materiálu. Některé materiály s přibývajícím věkem ztrácí svůj půvab i dobré vlastnosti. Jsou ale materiály, které s přibývajícím věkem neztrácí nic ze svých dobrých vlastností a zachovávají si přirozenou krásu v průběhu celé životnosti.

Swisspearl Česká republika a.s. , 30. 4. 2019

Fasáda domu je neustále vystavována extrémním vlivům počasí, větru, dešti, slunečnímu záření, ale i mechům, plísním a nejrůznějším škůdcům. Ne každý matriál je schopný těmto vlivům dlouhodobě odolávat a ještě si zachovat atraktivní vzhled.

Vzhled nových fasádních desek Cembrit Patina Rough je inspirován krásou mořských útesů ve Skandinávii, uklidňujícími barvami skal a písku. Hrubá struktura povrchu desek, podobná pískovcové skále, dodává vzhledu fasádních obkladů robustnost a autentický vzhled přírodního materiálu.Foto: eArch

Pokud hledáme trvalou krásu, obracíme se pro inspiraci k přírodě. Vzhled nových fasádních desek Cembrit Patina Rough je inspirován krásou mořských útesů ve Skandinávii, uklidňujícími barvami skal a písku. Hrubá struktura povrchu desek, podobná pískovcové skále, dodává vzhledu fasádních obkladů robustnost a autentický vzhled přírodního materiálu i přesto, že v porovnání s kamenem se jedná o snadno zpracovatelný a lehký materiál.

Povrch desek se zvolna mění v závislosti na působení povětrnostních podmínek a časem tak získává efektní patinu a přirozeně stárne.

Povrch desek se zvolna mění v závislosti na působení povětrnostních podmínek a časem tak získává efektní patinu a přirozeně stárne.Foto: eArch

Vláknocementové fasádní desky Cembrit Patina Rough jsou vyrobeny z přírodních surovin, jsou zdravotně nezávadné, odolné proti plísním a hmyzu. Instalují se formou provětrávané fasády, jsou tak vhodné pro všechny typy domů, zděné domy i dřevostavby.

Na rozdíl od tepelné izolace opatřené omítkou má větraná fasáda hned několik výhod. Větranou mezerou přirozeně stoupá vzduch vzhůru. V letních měsících tento přirozený pohyb snižuje přehřívání interiéru. Naopak v chladnější části roku tento pohyb vzduchu zmenšuje kondenzaci vlhkosti z interiéru ve vrstvách izolace. Tato vlhkost vzniká naší činností, praní, vaření, mytí. Další významnou výhodou je utlumení hluku přicházejícího z vnějšího prostředí do domu. Kombinace měkké izolace a pevného materiálu fasádních desek, navíc ve spojení se vzduchovou mezerou je z akustického hlediska nejvhodnějším řešením. Kvalitnější ochrana pro samotnou izolaci pevnými fasádními deskami je samozřejmostí.

"U svého prvního pasivního domu jsem dlouho řešil skladbu obvodové stěny s ohledem na všechny parametry, cenu, kvalitu, bezúdržbovost… Nakonec jsem se rozhodl pro upřednostnění maximálních parametrů ve všech směrech. Konstrukci obvodové stěny jsem udělal dřevěnou, sendvičovou vyplněnou tepelnými izolacemi. Dosáhneme tak ideálních parametrů bez tepelných mostů. Na tuto konstrukci jsem zvolil fasádní desky – provětrávanou fasádu. Fasáda je v zimě pod náporem povětrnosti – studeného větru a v létě je zahřívána sluncem. Tyto jevy se díky vzduchové mezeře nedostávají na obvodovou konstrukci domu. Dochází k úsporám energie a vylepšení mikroklimatu v interiéru domu. Je to další krok, jak posunout parametry pasivního domu dál. Desky tak fungují ve všech směrech ideálně." říká Ing. Josef Vostracký.

Další zajímavé stavby pro vaší inspiraci naleznete na naších stránkách www.cembrit.cz.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři