Technologie / produkty

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda je ideální nejen na zalévání zahrady. V domácnosti ji můžete využít na praní, splachování WC nebo mytí nádobí. Sečteno podtrženo, ročně tak můžete ušetřit až polovinu spotřeby pitné vody. Jak velkou nádrž na dešťovou vodu vybrat a na co se v parametrech dívat?

NAŠE JÍMKY s.r.o. , 25. 3. 2020

Nádrž na dešťovou vodu můžete sehnat buď v podzemním nebo nadzemním provedení. Podzemní nádrže mají oproti těm nadzemním hned několik výhod. Tma a chladné podzemní prostředí pomáhají vodu uchovat déle čerstvou. Díky tomu ji můžete využívat prakticky po celý rok. Pokud však chcete dešťovku pouze na sezónní zalévání zahrady, bohatě vám vystačí nadzemní nádrž, která není složitá na instalaci a nemusí se nijak upevňovat.

Jak vybrat objem nádrže?

Odhadnout ideální velikost nádrže na dešťovou vodu není nic jednoduchého. Neměla by být ani příliš malá, ani zbytečně velká, aby v ní voda cirkulovala. Ideální varianta je, když nádrž pokryje zásobu dešťové vody na tři týdny. Vždy je však lepší objem nádrže trochu naddimenzovat, protože období bez dešťů se každým rokem prodlužuje.

Uvědomte si, na co chcete dešťovku využívat

Objem nádrže se odvíjí od toho, na co chcete dešťovou vodu využívat. Pokud s dešťovkou počítáte pouze na zalévání zahrady, platí, že na každých 100 m2 zavlažované plochy potřebujete 1 000 l vody. Chcete-li však dešťovou vodu využívat na maximum a zavést ji jako užitkovou vodu pro celou domácnost, minimální objem nádrže by měl být 10 000 l. Rovněž počítejte s tím, že v domě bude potřeba zavést vnitřní rozvod užitkové vody, který bude oddělený od okruhu té pitné.

Důležitý je i materiál

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí z různých materiálů. Vhodnou volbou jsou ty z polypropylenu, který má dlouhou životnost a stoprocentní nepropustnost. Máte na zahradě písčitou až jílovitou půdu? Zvolte dvouplášťové nádrže. Do skalnatých terénů či míst se statickým zatížením se naopak hodí nádrže k obetonování – ty najdete v kruhovém nebo hranatém provedení.

Klíčová slova:

dešťová voda

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři