Události /

Sedmnáctý ročník Designbloku přinese téma Svobody na pražské Výstaviště

Překvapivou lokalitu vybrali organizátoři největší přehlídky designu ve střední Evropě Designblok pro jeho 17. ročník. Výstaviště Praha Holešovice. Přední zahraniční i čeští výrobci a designéři se představí veřejnosti od 21. – 27. října 2015.

EARCH.CZ , 19. 5. 2015

„Designblok se představí po delší době v prostorách, které byly stavěny přesně pro jeho účel. Průmyslový palác Praha Holešovice v době svého vzniku hostil výstavy toho nejlepšího z českého průmyslu. Prostor sám o sobě má silnou architekturu, která ale zároveň přinese vystavovatelům možnost přizpůsobit se jejich potřebám. Zejména díky možnosti různě velkých výstavních ploch. Samozřejmě i letos zůstává pravidlo nutnosti projít kvalitativním výběrovým řízením. Vítanou novinkou bude určitě zlevnění základních ploch jak pro výrobce, tak pro designéry. Toto zlevnění nám umožnil fakt, že dokážeme Superstudio, tedy prostor pro výrobce, tak Openstudio, tedy prostor pro designéry, dát do jedné budovy,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski

„Velkorysý prostor Průmyslového paláce s více než 10 000 m2 pojme stovky instalací, takže se letos návštěvníci mohou těšit na opravdu bohatou přehlídku designu z celého světa. Zachováváme ale důraz na střední Evropu,“ dodává kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

K historii Výstaviště Praha Holešovice kde bude umístěno Superstudio a Openstudio Designbloku:

Stavba Průmyslového paláce, postaveného v roce 1891 vzbuzovala velké emoce už v dobách svého vzniku. Toho roku v samotném srdci areálu holešovického Výstaviště vyrostla pozoruhodná robustní konstrukce, která byla postupně vyplňována sklem. Stavba je zrealizovanou myšlenkou architekta Bedřicha Münzbergera. Ten navrhl celou ocelovou konstrukci, která ve svém nejvyšším bodě přesahuje výšku padesáti metrů. Stavební styl Průmyslového paláce je mnohými odborníky označován za secesi, jiní jej přirovnávají spíše k historismu. Poprvé v českých zemích se zde uplatnila architektura s železnou montovanou konstrukcí. Do postranních průčelí jsou zasazena figurální okna představující průmysl a vědu, vytvořená podle kartonů Mikoláše Alše ze zlatožlutého katedrálního skla. Ke kombinování obrazců se spotřebovalo na milion barevných skleněných tabulek zalévaných do olova. Na kopuli paláce je umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Interiér byl upraven roku 1907 podle projektu architekta Josefa Fanty. „Designblok je jednou z nejvýznamnějších akcí svého oboru, které se v Praze konají. Rádi bychom, aby Designblok byl dlouhodobě jednou z hlavních akcí podporovaných hl. m. Prahou,“ říká Jan Wolf radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch.

Designblok ale nebude letos jen v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Již potřetí bude jedním z míst letošního Designbloku také Art House, umístěný v Colloredo-Mansfeldském paláci v centru Prahy. Barokní budova s bohatou historií i výzdobou bude opět v rámci Designbloku hostit projekty na pomezí umění a designu. Představí se v ní zahraniční i české hvězdy designu, které se letošního ročníku zúčastní.

K tématu letošního Designbloku Svoboda:

„Svoboda je důležitou součástí našich požadavků na kvalitní život. Dlouho odpíraná, vždy zneužívaná, ale vždy chtěná. Má současný design vůbec k tématu svobody co říci? Design, který je vždy omezován účelností, možnostmi, penězi? A nejsme všichni pravidelně omezováni? Letošní Designblok si vzal za cíl bojovat za svobodu. Svobodu vnitřní, neomezenou předsudky, špatnými zkušenostmi, nebo malověrností. Svobodu vnější, politickou, kterou je třeba střežit i dvacet pět let po revoluci. Svobodu kreativní, kterou si dopřáváme jako děti, a potom čím dál tím méně. Svobodu vlastního úsudku, svobodu obklopovat se věcmi, které jsou našimi hrdiny, svobodu se také věcmi neobklopovat, když nechceme a především svobodu nás samých, hlavních hrdinů našich životů. Ať žije svoboda! Bojujte s námi za svobodnější svět od 21. do 27. října 2015,“ říká k tématu letošního ročníku ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Hlavní město Praha jako dlouholetý partner Designbloku každoročně podporuje nejvýznamnější kulturní akci podobného charakteru ve střední Evropě. Primátorka Adriana Krnáčová k tomu uvádí: „Jsme mimořádně poctěni výběrem Výstaviště v Holešovicích pro akci takové tradice a významu. Holešovické Výstaviště dnes představuje především historii, a poctivě řečeno, historii trochu omšelou. Připravujeme proto celkovou rekonstrukci a Vás, reprezentanty moderního designu, vnímám i jako nejlepší symbol a vzor budoucnosti areálu, který Vás bude v Praze hostit – dokonalého skloubení historie, současného umění a vidění světa a funkčnosti.“

V průběhu týdne bude otevřena řada dalších instalací na území Prahy, včetně velkých venkovních objektů v centru města a návštěvníci se mohou těšit také na pestrý doprovodný program.

Designblok se koná za cenné podpory partnerů, zejména pak generálního partnera Erste Premier. Jiří Zelinka, obchodní ředitel Erste Private Banking a Erste Premier ke spolupráci říká: „Erste Premier a Designblok fungují v exkluzivním a výjimečném partnerském svazku již několik let. A zdá se, že je to partnerství oboustranně prospěšné a plodné. Designblok za podpory svého generálního partnera roste každým rokem a za dobu své existence se stal jednou z nejvýznamnějších designových přehlídek v Evropě. Děkujeme organizátorům za jejich neutuchající nadšení a inspiraci, se kterou Designblok každoročně připravují. Erste Premier pak díky spolupráci s Designblokem může kromě nadstandardních bankovních služeb přinášet také výjimečné zážitky právě v oblasti designu. Pro své klienty a jejich hosty i letos připravujeme exkluzivní odpočinkovou zónu Erste Premier Lounge. Hosté se mohou opět těšit na nevšední program složený z netradičních workshopů, prezentací nebo ochutnávek. Nebudou chybět ani zajímavá setkání s designéry a módními návrháři. Je na co se těšit a jsem přesvědčen, že letošní ročník Designbloku bude stát za to.“

Vizuál přehlídky dostala i letos na starosti designérka Martina Černá /Studio Imagery/ a fotograf Salim Issa. „Na vizuálu je koza Líza a kuře Gogo. Postupně se ještě v dalších variacích přidá prase Šikulka, kohout Hollywood a kočka Abel. Celý vizuál je inspirován pohádkou Brémští muzikanti od bratří Grimmů. Zvířata v této pohádce měla odvahu vydat se na cestu za svobodou, vymanit se z útlaku a za svou svobodu bojovat.“ Vysvětluje kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

Celková atraktivita a atmosféra historické budovy spolu s mimořádnou lokalitou již sedmnáctého ročníku Designbloku přispěje k vytvoření výjimečného zážitku pro návštěvníky i vystavovatele, který bude navíc umocněn i umístěním Superstudia a Openstudia do jednoho výstavního komplexu.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 19. 5. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři