A69-architekti navrhli rodinný dům s vlastním molem inspirovaný lodní konstrukcí

Středa, 23. Leden 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Pro mladou rodinu vášnivých jachtařů navrhlo studio A69 rodinný dům na břehu přehrady nedaleko západočeského Chebu. Na první pohled objekt jasně odkazuje k tradici lodního stavitelství – atmosféru celé stavby udává pravidelný rastr lehce prohnutých dřevěných vazníků, pod nimiž plyne volný prostor a interiér přechází ve venkovní prostor na břehu přehrady. Netradiční rodinný dům se tak sám stává interpretací lodě, pevně ukotvené na mělčině zahrady.

Dům Loď, A69-architekti © Petra Hajská
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Ateliér A69 – architekti
Zodpovědný projektant
Spolupracovníci Erik Hocke
Generální dodavatel STEEL EFECT a.s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Jesenice u Chebu
Datum projektu 2012
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 350.00m2
Plocha pozemku 2 150.00m2

Dům na břehu přehrady Jesenice u Chebu byl navržen pro mladou rodinu se dvěma malými dětmi. Majitelé jsou vášniví jachtaři a místo u vody bylo jejich velkým snem. Láska k lodím bylo téma i pro dům samotný od počátku. Věděli jsme, že nestačí dům doplnit molem a malou loděnicí, ale od počátku jsme hledali motiv, který bude symbolizovat podstatu lodní konstrukce, ponese v sobě velkorysost i klidnou jistotu stability.

Dřevo se stalo materiálovým východiskem, které propojuje tradici lodního stavitelství s intimitou domácí atmosféry. Měkké křivky dřevěných vazníků překlenují 18 m rozpon, pod sebou uvolňují plynoucí prostor. Ten je frázován vloženými boxy zázemí, obsluhujícími obytnou část domu. Rytmus nosníků v modulu jednoho metru prostupuje celým domem a je základem pro vnitřní strukturu dispozice.

Dům je podélně otevřený, prostor prochází domem z interiéru do exteriéru. Jižní prosklené průčelí otevírá interiér širokému výhledu na hladinu přehrady. Venkovní paluby - terasy - navazují na obytnou část domu a díky velkorysému posuvnému prosklení a protažení nosníků do exteriéru je hranice téměř nečitelná. Dům pluje na hraně pevniny a jezera. Chce být bezpečným útočištěm pro své obyvatele, ale zároveň místem prostoupeným zážitkem z dalekých námořních cest.

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.

Klíčová slova: