Alpská chata Monte Rosa | Finalista globální soutěže Holcim Awards 2009

Úterý, 15. Únor 2011 - 1:00
| Napsal:

Finalista soutěže Global Holcim Awards, Švýcar Prof. Andrea Deplazes, navrhl na jednom z mnoha vrcholků švýcarských Alp jedinečnou pětipatrovou chatu, která své návštěvníky ohromí jak svým tvarovým řešením, fasádou, tak extrémním umístěním s výhledem na jeden z nejhezčích vrcholků světa Matterhorn.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Andrea Deplazes
Světadíl Evropa
Země Švýcarsko
Město Zermatt
Ulice, číslo Bahnhofstrasse 80
PSČ 3920
Datum realizace 2009

Zvláštností nové chaty Monte Rosa, která patří alpskému klubu Swiss Alpine Club (SAC), je její autonomie v srdci choulostivé krajiny, oblasti s extrémními klimatickými podmínkami, daleko od pohodlných civilizovaných distribučních sítí. Chata je v "nádherné izolaci" od zdánlivě divoké přírody a městské kultury - to se týká výroby,  logistiky, soběstačné infrastruktury a provozu chaty. Budova je pětipodlažní, složená z dřevěných dílů opracovaných na soustruhu. Mechanický výrobní proces umožňuje za pomoci počítače používat tradiční stavební metodu, jako je tzv. „fachwerk“  s geometricky složitými dřevěnými spoji. Výsledkem je široká škála možností pro využití dřeva. Koncept vysoce izolované fasády vychází z potřeby úspory i výroby energie. Fasetový kovový povrch je obložený fotovoltaickými panely, které budově poskytují nezbytnou provozní energii. Spirálovitý skleněný pás  sleduje sluneční paprsky a vede pasivní energii do prostoru jídelny. Celá budova je zvnějšku ovinutá vzestupným kaskádovitým schodištěm a návštěvníkům tak nabízí nádherný panoramatický výhled.

Etapa I: výuka

Studio Monte Rosa bylo založeno při příležitosti  150. výročí organizace ETH Zurich. Vzniklo v oddělení architektury v rámci této organizace, a to za účelem plánování a realizace nové chaty Monte Rosa. Studenti se po dobu čtyř semestrů prostřídávali ve zformovaných návrhářských týmech . Projektová výuka zahrnovala plánování od koncepce až k dočasnému stavebnímu projektu. Zvláštní význam byl dán interdisciplinární spolupráci se specialisty a odbornými projektanty. Didaktický koncept byl založen na vytvoření umělé nouzové situace a výsledek byl zaměřen na soběstačné řešení. Po dvouletém vývojovém procesu byl tento výjimečný projekt doporučen porotou k realizaci.

Etapa II: výzkum

Ve druhé fázi byli pracovníci  z oddělení architektury a dalších zainteresovaných oddělení organizace ETH Zurich zformováni do výzkumné společnosti se zaměřením na průzkum a vývoj. Velkým úkolem bylo zapojení a sloučení znalostí nejnovějších technologií a výzkumu ve stavebnictví do projektu chaty Monte Rosa. Všechny výsledky výzkumu a vývoje projektu jsou zaměřeny na různé aspekty udržitelnosti a jsou určeny k využití i v jiných projektech.

Etapa III: realizace

Zahájení práce na novém objektu chaty Monte Rosa bylo naplánováno na začátek léta 2008 a inaugurace pak na léto 2009.

Vedoucí projektu: Prof. Meinrad K. Eberle, ETH Zurich
Klient: Swiss Alpine Club (SAC)

Přeložila Dita Diene

Více informací o tomto projektu zde.

Pro bližší informace o soutěži Holcim Awards a přihlášení vlastního projektu se podívejte www.HolcimAwards.org.