Ateliér GutGut oživil zastaralý bytový dům v areálu bývalých bratislavských tiskáren Svornosť

Čtvrtek, 10. Září 2020 - 0:47
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Bytový dům Račianska stojící v širším centru Bratislavy nabízel dříve řadu malometrážních bytů pro zaměstnance sousední tiskárny Svornosť. Architekti z lokálního studia GutGut navrhli celkovou rekonstrukci domu z 50. let, při které se kompletně změnila nabídka bytů. Kolemjdoucí by ani nepoznal, že součástí projektu byla také dvojpodlaží nástavba domu - tu totiž s uliční fasádou vizuálně sceluje nový pravidelný rastr oken. Směrem do dvoru pak byty získaly nové lodžie. Proměny se postupně dočkají také další stavby bývalého průmyslového areálu. 

Bytový dům Račianska, GutGut © Lukáš Kordík, Luboš Dobóczi
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Matej Honč, Barbara Borščová
Ateliér gutgut
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Bratislava
Datum realizace 2019
Zastavěná plocha 372.00m2
Plocha pozemku 1 611.00m2
Poznámka

Obstavaný priestor: 8912 m³
Hrubé podlažné plochy: 2986 m²

Bytový dom na Račianskej ulici je rekonštrukciou a nadstavbou pôvodného domu s bytmi pre zamestnancov susednej tlačiarne Svornosť. V pôvodnom dome sa nachádzali len malometrážne byty, ktoré boli preusporiadané na nový pestrý mix bytov. 

Bytový dům Račianska, GutGut © Lukáš Kordík, Luboš Dobóczi

Nový raster okien vizuálne spojil pôvodný dom s nadstavbou do jedného objemu. V dvorovej časti sme doplnili dlhé, priebežné loggie. Na najvyššom podlaží sú dva veľké byty s rekreačnými patiami. Nový výťah a úpravy v spodnej hale umožnili bezbariérový prístup zo strany ulice. Dom je prvou etapou pripravovanej rekonštrukcie areálu bývalých tlaciarní Svornosť, ktoré sa premenia na objekt s loftovými bytmi.

Bytový dům Račianska, GutGut © Lukáš Kordík, Luboš Dobóczi


Stav domu před rekonstrukcí