Byt plný protikladů, avšak s charakterem

Čtvrtek, 1. Červen 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Rekonstrukce bytu vždy vyžaduje spoustu kompromisů a ze starého bytu nikdy a výsledkem nikdy není zcela nový byt. Jenže to je právě ono. Proč se vzdávat původního charakteru bydlení i s jeho atmosférou a patinou? V edit! to vyřešili po svém.

Staronový byt, edit!, Praha, Foto: © Mark Prethero
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Edit!
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 6 - Dejvice
Datum realizace 2011
Užitná plocha 80.00m2
Poznámka

Foto: Mark Prethero

Změna dispozice

Původní uspořádání místností nevyhovovalo dnešním standardům, přistoupilo se tak k osekání stávající dispozice pouze na nosný základ čili naprosté minimum zdí, které se muselo zachovat. Pak přišly na řadu nové hmoty a z původního 2+1 vzniklo 3+kk. Vytvořila se šatna, kuchyň se propojila s obývacím pokojem, přibyla koupelna a samostatný záchod. Pro ten se našlo místo zrušením malého balkónku na dvorní fasádě. Přináší tak výhled do vnitrobloku se zelení, nebo na oblohu. Podle toho, z jakého úhlu se díváte. Majitelé ovšem o přístup na čerstvý vzduch nepřišli. Zbyla jim ještě jižně orientovaná terasa s výhledem na Pražský hrad.

Interiérové detaily

Studio edit! využilo motivu původních dřevěných vlysů a ve zvětšení ho promítlo na jednu ze stěn ložnice. Police na knihy pak rastr kopírují a pozvolna přecházejí v barevnou svislou mozaiku vlysů.

Mezi dominantní prvky, jež přispívají k vytvoření charakteristické atmosféry, patří i vertikální tapeta s květným motivem. Vytváří pozadí pro rodinné události a navazuje na historii bytu. Největší kontrast v bytě však najdeme v pracovně. Starý (snad kovářský či truhlářský) stůl si podmaňuje celý prostor a poutá na sebe veškerou pozornost. Může se zdát naprosto neslučitelný s počítačem od Applu, avšak kontrasty baví a najdou se i společné charakteristiky těch dvou.

Dalším výrazným historickým prvkem bytu jsou velká bílá kamna, které pro změnu vyvažuje bílá kuchyň s ostrůvkem. Tomu vládne horní osvětlení s dřevěnou strukturou, zajisté největší lustr v bytě – a možná i v domě.

Celkový dojem

Kontrastů je v tomto bytě mnoho, ale přesto má jasně definovaný charakter. Spojuje historické s moderním a je jasným důkazem, že takto zrekonstruovaný byt má větší charakter než bytová buňka v developerském projektu na okraji Prahy.