Dům – gentleman

Úterý, 10. Leden 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Tvar i výška rodinného domu ve Frýdlantu nad Ostravicí se podřizuje snaze zachovat výhled na řeku a les ze sousedních objektů i vzrostlou zeleň na pozemku. Jednopodlažní objekt tvoří čtyři nepravidelně tvarovaná křídla, které vycházejí jako paprsky z centrální části dispozice. V tomto místě, jako v srdci dispozice, se rodina schází u jídelního stolu, aby se pak její členové znovu rozlezli do svých pokojů v jednotlivých křídlech domu.

PROJEKTSTUDIO EUCZ, Rodinný dům Frýdlant nad Ostravicí – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 

Rodinný dům je postaven na zajímavém pozemku, který je skrytý před zraky kolemjdoucích. Prostor je vymezený ze severu a západu sousedícími domy a z jižní a východní strany zahrádkářskou kolonií oddělenou potokem.

Při návrhu objektu bylo zohledněno a respektováno prostředí. Dům je jednopatrový, aby neznehodnotil sousedním objektům výhled na řeku a les. Je rozdělen do čtyř křídel, která jsou tvarovaná nepravidelně z důvodu maximálního respektování vzrostlých stromů, keřů a stávajících studen. Severní křídlo tvoří garáž, která navazuje na příjezdovou komunikaci, západní a východní křídlo je určeno ložnicím a dětským pokojům, jižní křídlo obsahuje vinný sklípek, který je umístěn ve stopě původního stávajícího sklepa a krytou terasu.

Střed mezi křídly, tedy srdce domu, je tvořeno prostorným obývacím pokojem s krbem. Čela jednotlivých křídel jsou obložené přírodním, hrubě opracovaným kamenem tak, aby byl zachován přírodní ráz krajiny. Jižní křídlo se v místě sklípku snižuje, což umožňuje vyniknout zelené střeše.