Ekologické dřevostavby s minimalistickým výrazem

Pondělí, 30. Říjen 2017 - 0:51
| Napsal: | Zdroj: Riba Awards

Dvojice dřevěných budov tvoří nový vstup do Národního arboreta v anglickém městě Gloucestershire. Stavby byly postaveny dobrovolníky a praktikanty pod autorským dohledem architekta a zadavatele projektu.

Wolfson Tree Management Centre od Invisible studio © Andy Matthews
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Invisible studio
Světadíl Evropa
Země Velká Británie

Na základě využití dřeva z místních lesů byla uhlíková stopa projektu omezena na minimum. Technický prostor s rozměry 35 x 20 metrů je určen pro traktory a další zemědělskou techniku. Obě budovy slouží primárně potřebám personálu arboreta a jsou umístěny pohromadě mimo veřejně přístupné prostory. Střešní konstrukci tvoří sedm velikých, ručně vyrobených vazníků, jejichž části jsou vytvořeny z jediných kměnů, u kterých architekti efektivně využili jejich původního tvaru a zakřivení.

Arboretum bylo založeno Robertem Holfordem ve viktoriánském období a nyní je vlastněno a spravováno komisí lesního hospodářství s mezinárodně uznávaným souborem více než 15 000 stromů. Porota Královského institutu britských architektů byla ohromena jemnými a promyšlenými rozhodnutími: například ohýbáním střechy jídelny, aby ranní slunce dopadalo do předsíně strojové haly. Projektu zároveň pomáhá výběr materiálů, konkrétně použití anglického dubu, modřínu, korzické borovice a douglasské jedle. Budovy jsou navrženy tak, aby využitím materiálů z místních zdrojů snížily vliv zastavěného prostředí na životní prostředí a snížily náklady na výstavbu.