Letní Olověný Dušan 2012 | Dům správce Karlova mostu

Pátek, 12. Říjen 2012 - 2:00
| Napsal:

Mezi čtyřmi vítězi soutěže Olověný Dušan v kategorii architektura - jednotlivci se umístil projekt rozsahem malý, který však zaujal svým řešením otázky nové výstavby v nejvíce historickém centru města Prahy.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Michal Leňo
Ateliér FA ČVUT – Ateliér Hájek & Hulín
Škola FA ČVUT v Praze
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Datum projektu 2012

Karlův most v současnosti přestává být veřejným prostranstvím, je pronajímán a správu vykonává soukromá společnost. Mou snahou bylo najít místo pro dům, kde by mohl žít správce a mít svou pracovnu. Přímo pod Karlovým mostem se nalézá zbytek jinak zastavěného Křižovnického ostrova, který je dnes zcela nepřístupný. Dům zastavuje úzký pruh ostrova podél přilehlého Křižovnického paláce, přičemž je oddělen úzkým dvorkem. Dochází k využití alespoň části ostrova a zároveň jej zpřístupňuje.

Dům samotný se může stávat soklem paláce, ale zejména je pokračováním nábřežní zdi. Dům_zeď o vnější šířce 2,2 m se stává její součástí. Podstatou domu je koncept bydlení ve zdi. Jedině tak je dostatečně blízko mostu a přitom jej neokupuje. V noci rozsvícená žárovka v okně dává najevo, že je zeď obydlena. Textura sousední kamenné zdi je vzorem pro potisk stěn domu z pohledového betonu.

Úzký dvorek přechází v molo, přes které se lze dostat na vlastní ostrov, případně je možné k němu připlout člunem. Přístup do domu je přímo z Křižovnického náměstí a dále po schodišti v ustoupení domovní zdi. Dům je rozdělen na byt a pracovnu, ze které lze rovněž vyjít na ostrov.

Komentář poroty

Vtipné zastavění nezastavitelného, vlastně „žádného“ pozemku. Autor „vytváří“ pozemek na místě „nedotknutelném“, v „nejpamátkovější“ památkové rezervaci. Nachází  něco luxusního tam, „kde se už nedá nic nového najít“ … a přitom jde o ostrov, dokonce se svým jménem! A ještě tam dokáže nacpat dům, vlastní ostrov, vlastní molo… Vtipné, lehoučké. Dům ve zdi je a není přítomný. Zastavěním „se skoro nic nezměnilo“ a přibyl dům. Nebo jen ta „žárovka v okně“? Porota oceňuje zejména střídmou architekturu v extrémně „nezastavitelné“ lokalitě, vytvoření (!) kontextu, přiměřený stavební program, dokonalé využití potenciálu místa přiměřeně skromnými prostředky. A taky tu poezii :-)

Klíčová slova: