Mělnické kukátko

Pondělí, 19. Září 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na okraji Mělníka, uprostřed malé parcely, stojí netradičně umístěný jednoduchý dům. Přísně pravoúhlá stavba v sobě ukrývá tajemství specifických výhledů, rámovaných hluboce osazenými okny.

skutek architecture, Rodinný dům Mělník – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ondřej Dvořák, Jiří Matys
Ateliér skutek architecture
Spolupracovníci Miroslav Juren, Vratislav Jílek, Petr Fajman, Klára Dědová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Mělník
Datum projektu 2010
Datum realizace 2012
Užitná plocha 199.00m2
Zastavěná plocha 104.00m2
Plocha pozemku 1 056.00m2

DISPOZICE

Jednogenerační rodinný dům o půdorysných rozměrech 13,3 × 8,3 m má dvě obytná podlaží, v přízemí jsou denní prostory, v patře soukromé ložnice. Hlavním prostorem je obývací pokoj s kuchyní v přízemí, orientovaný velkým oknem se vstupem do zahrady. V patře je ústředním prostorem ložnicové části hala, která slouží jako šatna před koupelnou a jako společná herna před ložnicemi dětí. Dřevěné schodiště prochází středem domu okolo železobetonového vřetene až do střešní nástavby s terasou, která nabízí další, odlišný obytný prostor.

Umístění domu ve středu nevelké parcely na okraji města opomíjí tradiční dělení zahrady a akcentuje propojení domu s charakteristickými výhledy do krajiny. V každé fasádě je zapuštěn jediný otvor, přičemž počet otvorů se rovná počtu unikátních výhledů do okolí, které rámují specifický a pro každou stranu odlišný výhled – panorama města, vinice a zahrady, poutní kostel Nejsvětější Trojice v Chloumku a panorama Řípu.

KONCEPT

Velikost, proporce a umístění okenních otvorů jsou určeny nasměrováním výhledů a orientací ke světovým stranám, tedy vztahem interiéru a venkovního prostředí. Velké francouzské okno vede na zahradu, okna s vyšším parapetem poskytují výhled na cestu, z cesty je však dovnitř obtížné nahlédnout. Nízký parapet v dětských pokojích a herně nebrání ve výhledech ani těm nejmenším.

Zapuštění oken chrání místnosti před ostrým slunečním světlem a nepřízni počasí. Hloubka zapuštění tvoří v interiéru při stěnách okolo oken 60 cm hluboké niky určené pro vestavbu nábytku. To poskytuje v místnostech dostatek prostoru pro úložné skříně a knihovny, které nezasahují do čistě obdélných půdorysů.

KONSTRUKCE

Obvodové zdivo a vnitřní příčky jsou vystavěny z cihelných bloků, z vnější strany zateplené kontaktním systémem. Konstrukce střešní nástavby a zapuštěných okenních nik je dřevěná montovaná s izolační výplní, tesařská konstrukce je složena z nosného rámu a pomocné kostry. Meziokenní panely a střešní nástavba jsou obloženy modřínovým dřevem. Základy a stropy jsou železobetonové monolitické, v interiéru přiznané jako pohledové.

Dům je optimalizován pro nízkoenergetický standard. Vytápění a ohřev vody zajišťuje peletkový kotel, v letních měsících je využíván systém solárního ohřevu. Místnosti v přízemí jsou vytápěny podlahovým topením a ložnice v patře radiátory. Větrání je přirozené. Kanalizace je svedena do domovní čističky odpadních vod, dešťová kanalizace je svedena drenážním systémem do vsaku.

ZAHRADA

V zahradě jsou vysázeny jedlé druhy rostlin a starých krajových odrůd ovocných dřevin namísto novodobých zahradních hybridů.