Moderně pojatá hájovna v Malých Karpatech si pohrává s typickými prvky tradičních mysliveckých staveb

Pondělí, 2. Říjen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Slovenská cena za architekturu - CEZAAR

Myslivecké hájovny mají zpravidla sedlovou střechu, jsou celé ze dřeva, nacházejí se v lese a lustry mají z parohů. Všechny to splňují. A ani hájovna od Pantographu není výjimkou. Za své zdařilé architektonické provedení dostala nominaci na Cenu Slovenské komory architektů CEZAAR.

pantograph, Poľovnicky dům, foto © Lívia Štokingerová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Auxt, Peter Kožuško, Miro Hrušovský, Peter Hudac
Ateliér pantograph
Spolupracovníci Michal Zábranský
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Kuchyňa
Datum projektu 2015
Datum realizace 2016
Užitná plocha 237.00m2
Zastavěná plocha 288.00m2
Poznámka

fotografie: Lívia Štokingerová

Pět radiálně uspořádaných objektů okolo centrálního nádvoří tvoří základnu pro myslivce z Kuchyně, slovenské vesničky v Malých Karpatech. Zdejší hájovna boří tabu, že kvalitní architektura patří jen do velkých měst a jinde nenajde uplatnění. Místo uprostřed nekonečných lesů Malých Karpat je jasným důkazem, že tomu tak být nemusí.

Kompaktní, tradiční a archetypální hmoty doplňují lesní mýtinu. Staly se osadníky opuštěných lesů a do krajiny zasahují pouze s úctou a patřičným respektem. Hmotový výraz domu je co nejvíce redukován, subtilní objemy jsou však přesto v kontrastu. Jejich opakem je hmotná, nečleněná dřevěná fasáda. Odpadá potřeba jakéhokoliv ornamentu nebo dekorovaní. Působí drsně a nehostinně, je ale možné ji díky pohyblivým elementům otevřít a návštěvníka přilákat. Ve svém nitru je totiž budova světlá a velkorysá, láká k posezení a vyprávění loveckých historek.

Mnohotvárnost je zastoupena i v interiéru. Jednoduché monotematické dřevěné obložení je všudypřítomné. Krásně se tak mísí moderní a elegantní design s vycpanými zvířaty a lustry z paroží.

Spojení tradičních prvků, bez kterých si hájovnu nelze představit, s moderními a minimalistickými prvky je zcela jistě odvážné. V tomto konceptu se typické pojí i s nevšedním půdorysem a naprostým odloučením od civilizace. Hájovna v Malých Karpatech se stala příkladnou ukázkou kvalitní regionální architektury.