Nahráváme, nerušit!

Úterý, 15. Listopad 2016 - 0:00
| Napsal:

Tvůrci ze studia OPTIMIST DESIGN z Los Angeles diskutují své sošné měděné nahrávací studio, umístěné v berlínské elektrárně z dvacátých let.

OPTIMIST DESIGN, Red Bull studio / Berlin – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér OPTIMIST DESIGN
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Berlín
Ulice, číslo Ohlauer Str. 43
PSČ 10999
Datum realizace 2015
Materiál

Šlo o projekt celosvětově dvanáctého hudebního studia Red Bull. Náš designový koncept dodržuje specifika berlínského prostoru zachováním průmyslové atmosféry nitra elektrárny. Nové studio poskytuje prostory pro produkci a mix, se společnými prostory, propojenými vícenásobnými průhledy do nahrávacích místností.

Přistoupili jsme k projektu jako ke dvěma světům – vytvoření společenského prostoru venku a řady místností uvnitř, definovaných geometrií, zvukem a technickými požadavky.

Projekt byl formován akustikou a rozdělen do hranolových ploch, zajišťujících dokonalý zvuk pro nahrávací a mixážní prostory. Velký trojúhelníkový světlík přináší dolů do prostoru přirozené světlo. Přes kilometr měděných pásů spojuje dohromady různorodé tvary, nutné pro různé nahrávací místnosti, a přidává hloubku i rozlišení jednotného prostorového uspořádání.

Tok mědi

Obložením zdí mědí jsou zvýrazněny vazby mezi měděnou infrastrukturou elektrárny průmyslové éry a asociací Red Bullu s energií a sílou. Vizuální rytmus vznikl formováním tvaru měděných pásů do zvlněné sekvence, představující přirozený tok zvuku a hudby. Obří schodiště proudí centrálně prostorem a umožňuje tak hudebníkům doslova vyšplhat až na nově vytvořené mezipatro haly, zasazené na vrchol sošného nahrávacího studia.

Formální designový jazyk i volba povrchového materiálu a barev vytváří rovnováhu v kontrapunkci i sjednocení, a zároveň vytváří jiskřivý dialog a rovnováhu mezi starým a novým. Revitalizace elektrárny od Red Bullu je ideální metaforou pro oživení Berlína jako metropole nápadů. Nevyužité bývalé průmyslové prostory města, zastaralé vývojem technologii, poskytují postindustriální plátno pro tvůrčí zkoumání hudby, umění a kultury.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org