Navzdory větru, dešti

Středa, 17. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Nehostinné počasí zde není nic výjimečného, jsme totiž v Krkonoších, konkrétně v části obce Malá Úpa. Prudký svah, který nabízí jedinečné výhledy, sem tam ukazuje jednotlivé domy. A v jedné z těchto horských chat jsou vám jakékoliv rozmary počasí tak vzdálené… Obzvlášť když jste zrovna v bazénu.

ADR s. r. o., Horská chata Tereza – foto © Iveta Kopicová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Kolář, Aleš Lapka
Ateliér ADR s. r. o.
Spolupracovníci Martin Šenberger, Vít Sladký
Generální dodavatel KONSIT a. s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Malá Úpa
Ulice, číslo Dolní Malá Úpa
PSČ 542 21
Datum projektu 2010
Datum realizace 2011
Užitná plocha 346.00m2
Zastavěná plocha 291.00m2
Poznámka

Foto © Iveta Kopicová

EXTERIÉR

Objekt je umístěn v prudkém svahu s hlavní fasádou orientovanou na výhledy do údolí Malé Úpy a na vrchol Sněžky. Díky prudkému svahu je část přízemí zcela zapuštěna do terénu a je opatřena zelenou střechou, která přirozeně navazuje na okolní terén. Zde se nachází technické místnosti a bazén. Hlavní hmota vystupující nad terén je dvoupodlažní a je zastřešena sedlovou střechou. Její hřeben je rovnoběžný s vrstevnicemi stávajícího terénu.

V přízemí objektu v části pod hlavní hmotou je situován obytný prostor s kuchyní a jídelnou a krytou terasou. V patře přístupném po jednoramenném schodišti jsou umístěny 4 ložnice se samostatnými koupelnami. Všechny ložnice mají přístup na společnou lodžii na západní fasádě.

Fasády hlavní hmoty objektu jsou tvořeny modřínovým vertikálním obkladem bez povrchové úpravy. Krytina sedlové střechy je z oxidovaných měděných plechů, které na východní straně přechází do fasády. Část přízemí zapuštěná do terénu se pohledově uplatňuje pouze západní fasádou s kamenným obkladem.

Hlavní jednoduchá hmota je členěna zapuštěnou terasou lichoběžníkového tvaru v přízemí a v patře horizontálním prvkem lodžie. Fasády jsou dále členěny velkými okny s bezrámovým zasklením, které umožňují nerušený výhled na horské scenérie za každého počasí.

INTERIÉR

Horská chata se nachází v Krkonoších v obci Dolní Malá Úpa. Všechny obytné prostory, pokoje i spa jsou orientovány okny na jižní stranu svahu s výhledem do údolí Malé Úpy a na vrchol Sněžky. Záměrem bylo dodržet ráz horské chalupy s typickým výrazným podílem přírodních materiálů, především dřevěných a kamenných obkladů stěn v kombinaci s moderními prvky jak ve stavební části, tak u typového nábytku a textilu. Částečně byla při realizaci využita i torza krovu z původního objektu na jehož půdorysu stavba stojí.

V přízemí je situován obytný prostor s kuchyní, jídelnou a krytou terasou. Komunikační koridor ve středu objektu, jehož dominantou je masivní dubové schodiště, umožňuje přímý přístup do všech částí domu, propojuje obytný prostor s patrem, bazénem i technickým zázemím. V prostoru bazénu a spa je použitý celoplošný zrcadlový obklad. V kombinaci s kamenným obkladem stěny má za cíl kromě optického efektu také umocnění dojmu z výhledu do krajiny.

V patře jsou celkem čtyři pokoje, každý s vlastním zázemím. Dva pokoje mají otevřený krov s přístupem do vrcholu střechy. Prakticky je tím využita většina prostoru sedlové střechy. Celkem se tak může v pokojích pohodlně vyspat až dvacet nocležníků. Všechny pokoje mají přístupu na společnou terasu orientovanou směrem k jihu.