Nová galerie umění od studia janca architect doplnila hrázděný altán v Rožnově pod Radhoštěm

Středa, 26. Srpen 2020 - 0:13
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Nedaleko centra valašského města Rožnov pod Radhoštěm vznikla minulý rok budova stage garden GALLERY CREARS, za kterou stojí manželský pár, akademický sochař a akademická architektka. Manželé už před lety zrekonstruovali malou hrázděnou stavbu, která dnes slouží jako prodejní galerie uměleckého kovu Gallery KUK. Altán nyní doplnila zářivě bílá stavba galerie podle návrhu rožnovského studia architekta Karla Janči, které dominuje velké fixní rohové okno vtahující slunce do interiéru. Galerii včetně okolního venkovního prostoru doplňuje řada umělecky pojatých prvků.

Výstavní galerie STAGE GARDEN, Janca architect / Karel Janča © Jakub Sobotka
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Karel Janča
Ateliér janca architect
Spolupracovníci Martin Kaňák, Ingrid Kitzbergerová, Ivana Štenclová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Rožnov pod Radhoštěm
Ulice, číslo Na Zahradách 2186
PSČ 756 61
Datum projektu 2017
Datum realizace 2019

V Rožnově pod Radhoštěm, v ulici Na Zahradách, tedy v bezprostřední blízkosti centrálního rožnovského náměstí stojí drobná hrázděná stavbička. Říká se jí altán, pamatuje doby rožnovského lázeňství. Tehdy v ní byl umístěn provoz inhalátoria. Ke konci předešlého režimu zde potom probíhaly schůzky zájmových kroužků.

Rozpadající se objekt začátkem devadesátých let odkoupili od města mladí manželé - akademický sochař a akademická architektka a přetvořili jej na výstavní galerii. Po první výstavě v roce 94 s názvem 3K, zjistili, že prostor není zcela vhodný pro tento záměr a tak tu vznikla prodejní galerie KUK orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství.

Sen o výstavbě galerie moderního umění však zůstal. Ten se začal pomalu naplňovat, když se manželům v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek. Z celkového konceptu nové galerie obkličující altán je nyní realizován první díl mozaiky - stage garden GALLERY CREARS

Výstavní galerie stage garden GALLERY CREARS, Janca architect / Karel Janča © Jakub Sobotka

Vznikl nový, důstojný, nejen vnitřní ale i vnější prostor, kde mohou manželé nabídnout návštěvníkům další díl své umělecké osvěty, kterou obohacují město a do kterého přivádějí významné umělce s nadregionálním či dokonce zahraničním přesahem.

Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem- svítícím okem. Objektu byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vlastní vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především, pro vystavovaný kumšt. Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice - posuvné stínící plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou tajemnou měnící se atmosféru.


Výstavní galerie stage garden GALLERY CREARS, Janca architect / Karel Janča © Natálie Jančová

Dispozice je pojata jako jeden výstavní prostor dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí. Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení. Umění zde doplňuje architekturu a naopak, vzájemně se prolínají. Tak je to vlastně u galerie správně. 


Výstavní galerie stage garden GALLERY CREARS, Janca architect / Karel Janča © Natálie Jančová

Výstavní galerie stage garden GALLERY CREARS, Janca architect / Karel Janča © Natálie Jančová